Fatih Projesi kapsamında internetin bilinçli kullanımının artırılmasına yönelik model önerisi
Increasing conscious and safe use of internet within the scope of Fatih Project
- Tez No: 417027
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL İBRAHİM BÜLBÜL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Teknik Eğitim, Education and Training, Technical Education
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Teknoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Ülkeler, İnternet ortamında barındırılan zararlı içeriklere karşı çeşitli düzenlemeler yaparak önlemler almaktadır. İnternetin yapısı gereği zararlı içeriklere karşı yapılan düzenlemeler ve alınan önlemler kullanıcıların İnternet ortamında kendilerini güvende hissetmeleri için tek başına yeterli olmamaktadır. Yapılan bu çalışmada amaç, eğitim düzeyi ve İnternet okur/yazarlığı farklı olan kullanıcıların, İnterneti bilinçli, güvenli kullanmaları konusunda bilgi edinebilecekleri online ortam için çerçeve belirlemektir. Çalışmada, Avrupa Birliği ülkeleri başta olmak üzere, bazı ülkelerin İnternetin bilinçli, güvenli kullanımı konusunda yapmış oldukları çalışmalar incelenmiştir. FATİH projesinde eğitmen olarak görev yapan eğitici formatör öğretmenlerden İnternetin Bilinçli, Güvenli Kullanımı eğitimine katılan 214 öğretmenin görüşü alınmıştır. Alınan görüşler ve yapılan incelemeler doğrultusunda INSAFE üyesi ülkeler ile diğer bazı ülkelerde ve ülkemizde İnternetin bilinçli ve güvenli kullanımı konusunda içerik sunan, yardım hatları içeren, içeriği güncel İnternet siteleri değerlendirilmiştir. Çalışma kapsamında elde edilen nicel veriler SPSS paket programı ile analiz edilmiş, bulgular tablolar halinde yansıtılarak yorumlanmıştır. Nitel veriler ise içerik analizine tabi tutularak değerlendirilmiş, gerekli durumlarda doğrudan alıntılardan yararlanılmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlar çerçevesinde İnternetin bilinçli, güvenli kullanımı için farkındalık oluşturmak amacıyla geliştirilecek İnternet sitelerinde bulunması gereken bölüm ve içeriklere yönelik öneriler sunulmuştur. Ayrıca içeriklerin kullanıcılara sunulması ve ülkemizde İnternetin bilinçli, güvenli ve etkin kullanımının artırılabilmesi için yapılabilecek çalışmalar konusunda öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Countries are taking measures by various regulations against harmful content on the Internet. Because of the nature of Internet, these regulations and measures are not sufficient alone for users to feel confident themselves. The aim of this study is to define a framework about using the Internet conscious, safe and effective for users whose educational attainment and digital literacy level are different from each other. In this study, some countries, especially the European Union countries activities about using the Internet conscious, safe and effective are examined. Within this scope, views of 214 teachers -working at FATİH Project and participate the in-service training about safe and conscious use of Internet- has been taken. In accordance with the views and examinations, the web sites serve as a platform on safer Internet in Turkey, INSAFE member countries and other some countries. Quantitative data obtained under this study were analyzed with SPSS and findings were reviewed by reflecting on the tables. Qualitative data were evaluated subjected to content analysis, if necessary were benefited directly from citations. Based on the results obtained in this study, suggestions on contents which should be on an interactive website that will guide the Internet users about safe and conscious use of Internet have been made. Also, suggestions on presentation of these content to users and studies about using the Internet in Turkey more consciously, safely and effectively are offered.