Bulanık mantık ve graf tabanlı görüntü ayrıştırma
Fuzzy logic and graph based image segmentation
  1. Tez No: 417052
  2. Yazar: BEHZAD MORADI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Görüntü ayrıştırma veya sınıflandırma bir sayısal görüntüyü kendisini oluşturan piksellere veya nesnelere ayırma işlemi olup, tanıma ve analizin önemli aşamalarındandır. Ancak söz konusu işlem için kullanıcıdan bağımsız ve tam otomatik bir algoritma bulunmamaktadır. Günümüze kadar önerilen görüntü ayrıştırma yaklaşımlarının birçoğunun hesapsal maliyeti yüksek olduğu gibi aynı zamanda kullanıcı bağımlıdır. Diğer taraftan son yıllarda önerilen renk benzerliği ve maske tabanlı ayrıştırma algoritmasının hesap maliyeti düşük olmasına rağmen, algoritma ayrıştırma işlemi sırasında kullanıcı tarafından tespit edilmesi gereken iki adet parametreye ihtiyaç duyar: normalizasyon katsayısı ve benzerlik eşik değeri. Bu çalışmada piksellerin renk benzerliği kural tabanlı olarak hesaplanmış ve normalizasyon katsayısına olan ihtiyaç ortadan kaldırılmıştır. Ayrıca benzerlik eşik değeri homojenlik haritası histogramının ağırlık merkezi kullanılarak otomatik olarak çözülmüştür. Önerilen ve klasik yöntemlerle alınan sonuçlar karşılaştırılmalı olarak verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Image segmentation or classification which is a process of separating of pixels or objects of a digital image is one of the important stages in recognition and analysis. A variety of image segmentation approaches recommended so far have high computational cost and at the same time they are user dependent. Nevertheless, there has not been any user independent and fully automatic algorithm for the process. On the other hand, although the recently suggested color similarity and mask-based segmentation algorithm has the low computation cost, it requires two parameters (normalization coefficient and similarity threshold value) that must be selected by user during segmentation process. In this study, color similarities of pixels have been estimated by means of fuzzy reasoning rules and subsequently the requirement of normalization coefficient has been removed. Additionally, the similarity threshold value has been obtained by using the center of gravity of image histogram. The results obtained with the proposed and classical methods have been comparatively given.