Ana yatakta ve taşkın yatağında bitki örtüsü bulunan açık kanal akımlarının sayısal model ile incelenmesi
A study for numerical modelling of vegetated main stream channel and floodplain open channel flows
- Tez No: 417053
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖNDER KOÇYİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Taşkın esnasında koruma amaçlı önemli bir rol üstlenen taşkın yataklarında ve ana yatakta bulunan bitki örtüsünün, akımı oldukça önemli derecede etkilediği değerlendirilmektedir. Taşkın yatağında ve ana yatakta bulunan bitki örtüsünün akımı hangi ölçüde ve değişik akım şartları altında nasıl etkilediği deneysel açıdan birçok çalışmada irdelenmiştir. Fakat deneysel çalışmalar bazı avantajlarının yanı sıra, ölçek, zaman ve maliyet açısından bazı sorunları içerebilmektedir. Gelişen bilgisayar teknolojisi ile birlikte yüksek hesaplama gücüne sahip bilgisayar modellerinin konu ile ilgili çalışmalara önemli katkıda bulunacağı düşünülmektedir. Bu nedenle bu tezde literatürde mevcut deneysel çalışmaları destekleyici bir sayısal modelleme çalışması amaçlanmıştır. Bu amaç için taşkın yatağında ve ana yatakta bitki örtüsü içeren akım koşullarında Flow-3D programından elde edilen hız sonuçları ile literatürde mevcut bir deneyden elde edilmiş akım hızları karşılaştırılmıştır. Bitki örtüsü içeren açık kanal akımlarında elde edilen sayısal model sonuçlarının deneysel sonuçlarla oldukça uyumlu olduğu görülmüştür. Bu nedenle farklı akım ve fiziksel şartlar için sayısal modellerin kullanımı ve araştırma geliştirme çalışmalarının devam ettirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
During a flood, the vegetation which land over main channel and flood plain that has a highly important role for protection is estimated to affect the flow very dramatically. To what degree and under various conditions how the vegetation which land over flood plain and main channel influence the flow has been experimentally researched in many studies. However, besides some advantages experimental studies can also include some problems in terms of scale, time and finance. Through the advances in computer technologies, it is expected that computers has a high capacity will contribute a lot to these studies. For this aim, flow velocity values obtained from Flow-3D programme for vegetated flood plain and main channel flow conditions are compared to flow velocities obtained from an experiment available in literature. It is seen that numerical model results obtained from vegetated open channel flows are highly compatible with the experimental results. For this reason, it is necessary to apply numerical models for various flow and physical conditions and to conduct new studies for research and development.