Farklı ekim zamanı uygulamalarının kişniş (Coriandrum sativum L.) çeşitlerinde verim ve verim unsurlarına etkisi
The influence of different sowing time applications on the yield and yield elements of coriander (Coriandrum sativum L.) types
- Tez No: 417094
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT TUNÇTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu araştırma, 2015 yılında Van ekolojik koşullarında farklı ekim zamanı uygulamalarının bazı kişniş çeşitlerinde verim ve verim öğelerine etkisinin belirlenmesi amacı ile yapılmıştır. Çalışma Yüzüncü Yıl Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü deneme alanında Tesadüf Bloklarında Bölünmüş Parseller Deneme Desenine göre üç tekrarlamalı olarak yürütülmüştür. Araştırmada üç değişik kişniş çeşidi (Erbaa, Kudret-K ve Gürbüz) üç faklı ekim zamanında (1 Nisan, 16 Nisan, 1 Mayıs) denemeye alınmıştır. Araştırma sonucunda farklı ekim zamanı uygulamalarının bitki boyu, şemsiye sayısı, şemsiyecik sayısı, şemsiyede tohum sayısı, bitki başına tohum verimi, tohum verimi, biyolojik verim ve uçucu yağ oranı üzerine etkisi istatistiki olarak önemli bulunmuştur. Çeşitler bakımından incelenen bütün karakterler arasında önemli farklılıklar tespit edilmiştir. Tohum verimi, biyolojik verim, uçucu yağ oranı ve uçucu yağ verimi gibi özellikler bakımından en yüksek değerler Kudret-K çeşidinden elde edilmiştir. Çalışma sonucunda tohum verimi bakımından Erbaa (167.7 kg/da) ve Gürbüz (153.3 kg/da) çeşitlerinde en yüksek değerler 16 Nisan'da yapılan ekimlerden, Kudret-K (174 kg/da) çeşidinde ise en yüksek değer 1 Mayıs'ta yapılan ekimlerden elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The research was conducted to determine the effect of different sowing period applications under the ecological conditions on the yield and yield elements of some coriander varieties in Van in 2015. The study was performed in three replications in accordance with the Split Plots Design of Randomized Block in the testing areas of Faculty of Agriculture, Department of Field Crops in Yüzüncü Yıl University. Three different varieties of coriander (Erbaa, Kudret-K and Gürbüz) were tested at three different sowing periods (April 1st, April 16th, May 1st). As a result of the research, the effect of different sowing time applications was found to be statistically important for plant height, number of umbels, number of umbellet, and number of fruits per umbel, fruit yield per plant, fruit yield, biological yield and essential oil content. Important differences were detected between all characters examined in terms of varieties. The highest values in terms of properties such as fruit yield, biological yield, essential oil content and essential oil yield were obtained from the Kudret-K. As a result of the study, the highest values for Erbaa (167.7 kg/da) and Gürbüz (153.3 kg/da) were obtained from the sowings made on April 16th, for Kudret-K (174 kg/da) on May 1st.