Web tabanlı uzaktan eğitim sistemini kullanmaya devam etme niyetini etkileyen faktörlerin yapısal eşitlik modeli ile incelenmesi
Examinig factors affects web based distant education system continuance intention with structural equation modelling
- Tez No: 417098
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİT ERAY ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İstatistik, Education and Training, Statistics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu tez çalışmasında, Yüzüncü Yıl Üniversitesi web tabanlı uzaktan eğitim sistemi ile formasyon eğitimi alan öğrenciler örneğinde bu sistemi kullanmaya devam etme niyetini etkileyen faktörler yapısal eşitlik modellemesi ile incelenmiştir. Çalışmada yer alacak yapılar detaylı bir literatür taraması sonucunda belirlenmiş ve birçok bileşeni bir arada bulunduran web tabanlı uzaktan eğitim sistemlerinin karmaşık yapısı çözümlenmeye çalışılmıştır. Kullanılacak modelin belirlenmesinde Teknoloji Kabul Modeli (TAM, Technology Acceptance Model) ve Onaylanmayan Beklentiler Kuramı' ndan (EDT, Expectancy Disconfirmation Theory) faydalanılmış ve birden fazla model ile geniş kapsamlı bir araştırma yapılmıştır. Sonuç olarak bir web tabanlı uzaktan eğitim sistemini kullanmaya devam etme niyetinin algılanan kalite, algılanan kontrol, algılanan kullanılabilirlik yapılarından dolaylı olarak ve memnuniyet yapısından direk etkilendiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, we would like to examine factors that affects students continuance intention to use a web based learning system. Yüzüncü Yıl University pedagogical formation certificate program students took part in this study. The structures took place in purposed model had determined by a detailed literature review. The structural equation modelling used for decompose the structure of web based learning system which is a complex, multidimensional system effected by a lot of components. The purposed models are based on technology acceptance model and expectancy disconfirmation theory. The results reveals that continuance intention to use a web based learning system is effected by the perceived control, perceived usability, perceived quality, and satisfaction structures.