Farklı yetiştirici koşullarında norduz koyunlarının kırkım sonu canlı ağırlığı ve kirli yapağı verimi
Live weight after shearing and greasy fleece yield of norduz ewes in different breeding conditions
  1. Tez No: 417106
  2. Yazar: BÜLENT VEZİROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT AYGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu tez çalışmasında, farklı yetiştirici koşullarındaki Norduz koyunlarının kırkım sonu canlı ağırlığı, kirli yapağı verimi ve randıman özelliği incelenmiştir. Hayvan materyalini, Van ili Gürpınar ilçesine bağlı Dolaylı, Geçerli, Geziyurt, Oğuldamı ve Taşınacak mahallelerinde yetiştirilen farklı Norduz koyun sürülerinden 52'şer baş olmak üzere toplam 260 baş koyun oluşturmuştur. Norduz koyunlarında kırkım işlemi, Haziran ayı sonu ile Temmuz ayı başında kırkım makası kullanılarak yapılmıştır. Her koyuna ait kirli yapağı gömleği 10 g'a duyarlı elektronik dijital el tartısı ile tartılmıştır. Kırkım sonu canlı ağırlığı ise 100 g'a duyarlı elektronik dijital baskül ile tartılarak hayvanların kırkım sonu canlı ağırlığı belirlenmiştir. Daha sonra, analize yetecek miktarda ve örnek alma tekniğine uygun bir şekilde her sürüden 12'şer baş koyunun sağ omuz son kaburga bölgesinden yapağı numuneleri alınarak Yüzüncü Yıl Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zootekni Bölüm laboratuvarında randıman tayini yapılmıştır. Elde edilen verilere ilişkin istatistik analizler için SAS Paket Programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the live weight after shearing, the greasy fleece yield and the clean fleece percentage of Norduz ewes in different conditions were investigated. The animal material consisted of a total of 260 head of Norduz ewes including 52 head ewes in different flocks that bred in the villages of Dolaylı, Geçerli, Geziyurt, Oğuldamı, and Taşınacak neighbourhoods of Gürpınar in Van province. Norduz ewes were sheared using shearing scissors at the end of June and beginning of July. Each of sheep greasy fleece was weighed using electronic digital hand weighing scales with 10 g sensitivity. After shearing of ewes, live weight was determined using electronic digital weighing scale with 100 g sensitivity. Fleece samples were taken as sufficient quantity for analysis, according to the sampling technique, from area of the last rib on the right shoulder of 12 head of ewes in each flock. Then analysis of clean fleece percentage was performed in the laboratory at the Yüzüncü Yıl University, Agricultural Faculty, and Department of Animal Science. SAS package program was used for the statistical analysis of the data obtained.