Web tabanlı android kötücül yazılım tespit sistemi
Web based android malware software detection system
- Tez No: 472768
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM ALPER DOĞRU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
İstatiksel araştırmalara göre akıllı telefonların en çok kullandığı mobil işletim sistemi Google tarafından geliştirilmiş olan Android'dir. Android işletim sistemi Linux tabanlı ve açık kaynak kodludur. Google Play uygulama marketine uygulama yüklenirken uygulamanın detaylı olarak analizi yapılmadığından dolayı Google Play market ve diğer uygulama marketlerindeki uygulamaların iyicil ya da kötücül olduğu bilinmemektedir. Bu yüzden Google Play marketteki ve diğer uygulama marketlerindeki uygulamaların kötücül veya iyicil olduğunu analiz yapan sistemlere ihtiyaç vardır. Bu tezde, Android kötücül yazılım tespit sistemleri üzerine güncel araştırmalar incelenmiştir ve statik analiz yöntemini kullanan istemci ve sunucu mimarisine sahip bir web uygulaması geliştirilmiştir. İstemci ve sunucu mimarisine sahip uygulamanın geliştirilmesindeki en önemli neden cep telefonlarının kısıtlı kaynaklara sahip olmasıdır. Android uygulamaların kötücül veya iyicil olduğunun tespitini yapan hesaplama yönteminin başarısını arttırmak için hesaplama yönteminde VirsuTotal API kullanılmıştır. Geliştirilen web uygulaması ile kullanıcılar Android uygulamaları sunucuya yükleyerek ya da uygulama arayarak analiz yapabilmektedir. Android uygulamaları sunucuya arayarak yükleyebilmek için öncelikle Google Play marketten aranan uygulama ile ilgili bilgiler web kazıma ile elde edilmektedir. İndirilmek istenilen uygulama seçilerek Android uygulamalara sahip web sayfalarında web kazıma işlemi yapılarak otomatik olarak indirilmektedir. Geliştirilen sistemin iyicil ve kötücül veri setlerindeki başarısı test sonuçlarına göre %97,02'dir.
Özet (Çeviri)
According to statistical studies, the mobile operating system most used by smartphones is Android, which is developed by Google. Android operating system is Linux based and open sourced. However, it is not known whether the applications from Google Play and other stores are malicious software or not because applications uploaded to Google Play are not analyzed in detail. Therefore, there is a need for systems that analyze applications from Google Play and other stores for malicious software. In this thesis, up-to-date studies on Android malware detection systems were reviewed and a web application using client-server architecture and static analysis method was developed. The most important reason behind the client-server architecture is the fact that mobile phones have limited resources. VirusTotal API was used to increase the success rate of the calculation method that determines if an Android application is malicious or not. Via this web application, users can analyze applications by uploading the Android applications to the server or searching for the applications. For users to be able to upload the applications to the server by searching, first, the related information about the application is obtained from Google Play using web-scrapping technique. When the application is selected, it is automatically downloaded using web-scrapping from websites that serve Android applications. According to the evaluation, the developed system has a success rate of 97.02% on benign and malicious datasets.