Akut pulmoner embolide trombosit indekslerinin tanısal değeri
Diagnostic value of thrombocyte indices in acute pulmonary embolism
- Tez No: 417182
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN NARCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Pulmoner emboli (PE), yaygın görülen ve ciddi ölüm potansiyeli olan bir hastalıktır. Son zamanlarda trombosit indekslerinin PE' de tanısal olabileceği rapor edilmiştir. Bu çalışmada, pulmoner embolide trombosit indekslerinin tanısal değerini saptamaya çalıştık. Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Acil Servisine, 1 Ocak 2013 - 31 Kasım 2015 tarihleri arasında PE şüphesi ile başvuran ve toraks BT çekilen 176 olgu araştırmaya dahil edildi. 48 olgu çalışma dışı bırakıldı. PE tanısı alan 61 olgu hasta grubu, PE' si olmayan 67 olgu kontrol grubu (KG) olarak kabul edildi. Hastaların yaşı, cinsiyeti ve ayrıca lökosit, trombosit, Hemoglobin (Hb), OTH, TDG, RDW, CRP, D-dimer ve troponin I değerleri kaydedildi. PE ve KG' deki hastaların yaş ortalamaları arasında farklılık saptanmadı (p=0.760). TDG değeri PE grubunda daha yüksek bulunurken ( PE grubunda 13.73 ± 2.74 ve KG' de 12.32 ± 2.08) (p= 0.002), OTH değeri daha düşüktü (sırasıyla 9.73 ± 1.19 ve 10.13 ± 0.94) (p= 0.038). ROC analizi sonuçlarına göre TDG' nin kesme-değeri 12,8, spesifitesi %71.64, sensitivitesi %61 ve AUC=0,661 olarak bulundu (p=0.0013). OTH' nin kesme- değeri 9, spesifitesi %89,55, sensitivitesi %35 ve AUC=0,589 olarak saptandı (p=0.0569). Trombosit sayısı açısından her iki grup arasında anlamlı bir fark bulunmadı (265.20 ± 103.08, 287.94 ± 114.18 ) (p=0.241). PE grubunda CRP değeri daha yüksekti (34,95, 18,77) (p= 0.041). TDG düzeyi ile D-dimer arasındaki korelasyon analizi sonucunda, pozitif yönde anlamlı ilişki saptanırken (r=0,522, p= 0.004), OTH ile D-dimer arasında herhangi bir ilişki saptanmadı (r=-0.247, p=0.196). PE şüpheli hastalarda risk sınıflandırılması ile beraber TDG' nin tek başına veya D-dimer ile kombine kullanımı PE tanısına katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Pulmonary embolism (PE) is a common disease with a high mortality risk. It has recently been reported that thrombocyte indices may be diagnostic in PE. In this study, we aimed to determine the diagnostic value of thrombocyte indices in acute pulmonary embolism. This study involved 176 patients who were admitted to the Emergency Department of Mersin University Faculty of Medicine with suspected PE and who underwent a thoracic CT between January 1, 2013 and November 31, 2015. Forty-eight patients were excluded. The study group was composed of 61 patients diagnosed with PE and the control group of 67 subjects without pulmonary embolism. Patient age, sex, and leucocyte, thrombocyte number, hemoglobin count (Hb), MPV, PDW, RDW, CRP, D-Dimer, and troponin I levels were recorded. There was no significant difference between the mean ages of the PE and CG groups (p=0.760). In PE group PDW level was significantly higher (13.73 ± 2.74 vs 12.32 ± 2.08) (p= 0.002) whereas MPV level was significantly lower (9.73 ± 1.19 vs 10.13 ± 0.94) (p= 0.038). According to the ROC analysis, a cut-off value of 12.8 for PDW had a specificity of 71.64%, sensitivity of 61%, and AUC of 0.661 (p=0.0013). A cut-off level of 9 for MPV was associated with a specificity of 89.55%, sensitivity of 35%, and an AUC of 0.589 (p=0.0569). No significant difference existed between the two groups with respect to thrombocyte count (265.20 ± 103.08 vs 287.94 ± 114.18) (p=0.241). PE group had a higher CRP level (34.95 vs 18.77) (p= 0.041). PDW and D-dimer levels had a significant positive correlation (r=0.522, p= 0.004) whereas there was no significant correlation between MPV and D-dimer (r=-0.247, p=0.196). Use of PDW, alone or in combination with D-dimer, in conjunction with risk stratification can help establishing the diagnosis in patients suspected to have PE.