Akciğerin benin ve malin lezyonlarının ayrımında difüzyon ağırlıklı manyetik rezonans görüntülemenin tanısal değeri
Diagnostic value of diffusion weighted magnetic rezonance imaging in differentiation benign and malignant lesions of the lung
  1. Tez No: 417181
  2. Yazar: DEMET KATAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM NASS DUCE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Manyetik rezonans görüntülemenin (MRG) özgüllüğünü artırmaya yönelik yapılan incelemelerden biri difüzyon ağırlıklı görüntüleme (DAG)'dir. Bu çalışmada akciğerin malin ve benin lezyonlarının ayırımında DAG'nin tanısal etkinliği ile Görünür Difüzyon Katsayısı -Apparent Diffusion Coeffient-(ADC) değerleri arasında ilişki olup olmadığı araştırıldı. Bilgisayarlı tomografi ile akciğerde lezyon saptanan olgularda lezyonlardan ADC ölçümleri yapılarak benin ve malin lezyonlar arasında fark olup olmadığı değerlendirildi.“B”değeri 500 ve 1000 s/mm² olarak belirlendi. Elde olunan görüntüler üzerinden lezyonların ADC değerleri hesaplandı. Kitlesel lezyonu ve distalinde postobstrüktif atelektazisi bulunan hastalarda her 2 yerden de ölçüm yapıldı. Belirlenen ADC değerleri histopatolojik sonuçlar ile birlikte Shapiro Wilks testi, Student t testi, Mann Whitney U testi, ki kare testi ve Receiver Operating Curve (ROC) analizi kullanılarak istatistiksel olarak karşılaştırıldı. Çalışmaya dahil edilen 33'ü malin, 25'i benin toplam 58 lezyonun her“b”değeri içinminimum ve maksimum sinyal intensite değerleri, en düşük ve ortalama ADC değeri hesaplandı.B=500'de malin lezyonlar için en düşük SI değeri 118, en yüksek SI değeri 925; benin lezyonlar için ise en düşük SI değeri 34, en yüksek SI değeri 762 ölçüldü. B=1000'de malin lezyonlar için en düşük SI değeri 74, en yüksek SI değeri 935 iken benin lezyonlarda bu değerler sırası ile 28 ve 831 ölçüldü. Malin lezyonlarda en düşük ADC değeri b=500 için 1,60±0,70x10-3 mm²/s, b=1000 için 1,22±0,37x10-3 mm²/s; ortalama ADC değeri ise b=500 için 1,72±0,73x10-3 mm²/s, b=1000 için 1,28±0,39X10-3 mm²/solarak hesaplandı. Benin lezyonlarda en düşük ADC değerleri b=500'de 2,27±0,71x10-3 mm²/s, b=1000'de 1,98±1,99x10-3 mm²/s; ortalama ADC değerleri ise b=500'de 2,45±0,83x10-3 mm²/s, b=1000'de 1,64±0,52x10-3 mm²/sidi.
Özet (Çeviri)
Diffusion-weighted imaging (DWI) is one of the methods used to increase the specificityof the magnetic resonance imaging (MRI). In this study,we investigated if there was a relationbetween the diagnostic efficacy of DWI and the apparent diffusion coefficient (ADC) values in the differentiation of malignant and benign lesions of the lung. In patients who had lung lesions detected on computed tomography (CT), ADC values of the lesions were calculated and compared to decide if there was a difference between malignant and benign lesions.“B”values were 500 and 1000 s/mm². ADC values lung lesions for each“b”values were calculated. If there was a mass lesion and postobstructive atelectasis distal to it, measurementswere carried out from the lesion and the atelectatic lung as well. ADC values were compared statistically with histopathological results using Shapiro Wilks test, Student t test, Mann Whitney U test, Chi-square test and Receiver Operating Curve (ROC) analysis. Thirty-three lesions were benign and 25 were malignant. For each b value, minimum and maximum signal intensity values, minimum ADC value and average ADC values of the lesions were measured. With b=500, malignant lesions had minimum signal intensity value of 118 and maximum signal intensity value of 925. In benign lesions, on the other hand, these values were found to be 34 and 762, respectively. With b=1000, malignant lesions had minimum signal intensity value of 74 and maximum signal intensity value of 935; while benign lesions were measured to have values of 28 and 831, respectively. In malignant lesions, minimum ADC values were 1,60±0,70x10-3 mm²/s for b=500 and 1,22±0,37x10-3 for b=1000; whereas average ADC values were calculated to be 1,72±0,73x10-3mm²/s for b=500 and 1,28±0,39 x10-3 mm²/s for b=1000. On the other hand, in benign lesions the minimum ADC values were 2,27±0,71x10-3 mm²/s for b=500 and 1,98±1,99x10-3 mm²/s for b=1000; whereas average ADC values were calculated to be 2,45±0,83x10-3 mm²/s for b=500 and 1,64±0,52x10-3 mm²/s for b=1000.