Menopozal yakınmalar ve kişilik özellikleri arasındaki ilişki
Correlation between menopausal complaints and personality characteristics
- Tez No: 417191
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YURDAGÜL YAĞMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç:Bu araştırma menopozal dönemdeki kadınların kişilik özellikleriile menopozal yakınmalar arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla kesitsel ve ilişki arayıcı tipte yapılmıştır. Materyal Metot:Araştırmanın örneklemini Tunceli il merkezinde yaşayan menopoza girmiş kadınlardan seçilen 400 kadın oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında“Kişisel Bilgi Formu”,“Cervantes Kişilik Ölçeği (CKÖ) ve ”Menopoz Semptomları Değerlendirme Ölçeği" (MSDÖ) kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde; sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, t testi, varyans analizi, tukey testi ve pearsonkorelasyon testi kullanılmıştır. Bulgular:Araştırmada kadınlarınyaş ortalamasının 57.31±5.22 ve menopoz yaş ortalamasının49.63±5.07 olduğu saptanmıştır. Kadınların ve eşlerinin eğitim düzeyi yükseldikçe MSDÖpsikolojik alt boyutu puan ortalamasının azaldığı, ürogenital yakınmaların ise düşük eğitim düzeyinde azaldığı bulunmuştur. Eğitim düzeyi düşük olan kadınların daha dışa dönük ve nörotik kişilik özelliğine sahip olduğu bulunmuştur. Kadınların CKÖ duygusal denge/nörotizm boyut puanları ile MSDÖ tüm alt boyutları arasında pozitif yönde ve CKÖ dışa/içe dönük olma alt boyut puanları ile MSDÖ'nün somatik ve ürogenital alt boyut puanları arasındapozitif yöndeistatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: This cross-sectional and correlationalstudywas conducted in order to determine the effects of personality characteristics of women in the menopausal period on their menopausal complaints. Material and Method: The sample of the study consisted of 400 womenselectedfrom women who went through the menopause and lived in the city center of Tunceli.“Personal Introductory Form”,“Cervantes Personality Scale”, and“MenopauseAssessment Scale”were used in order to collect the data. In order to assess the data; number, percentage, mean, standard variation, t test, analysis of variance, tukey test, and pearson correlation test were used. Results: It was determined that the average age of the women was57.31 ± 5.22 and the average age of menopause was 49.63±5.07. As educational level of women and their husbands increased, mean score of psychological subscale of MAS decreased; and as the educational level decreased, urogenital complaints decreased.The women with low education levels had more extrovert and neurotic personality characteristics. A statistically significant correlation was found between CPS emotional stability/neuroticism subscale scores and all the subscales of MAS, andbetween CPS extrovert/introvert subscales and somatic and urogenital subscales of MAS. When relationship of sub-group scores of CPS with each other was examined, there was a significant correlation between extrovert/introvert scores and emotional stability/neuroticism scores.