Thymbra spicata L. var. spicata (zahter) bitki özütlerinin DNA koruyucu aktivitelerinin ve Stenotrophomonas maltophilia üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effect of Thymbra spicata L. var. spicata plant extracts on DNA protective activities and Stenotrophomonas maltophilia
  1. Tez No: 490120
  2. Yazar: MAHDI HUSSAIN JOMA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM HALİL KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Dünya'da alternatif tedavilerde, bitkisel ekstreler birçok hastalıkta tedavi amaçlı kullanılmaktadır. Ülkemizin farklı iklim ve ekolojik koşullara sahip olması, floranın çok sayıda bitki türü ve çeşitliliği içermesi ve bundan dolayı da ülkemizde tıbbi amaçlı tüketilen bir çok bitki türü bulunmaktadır. Bu bitkilerin birçoğunun antimikrobiyal etkileri olduğu gerek yurt dışında, gerek ülkemizde yapılan çalışmalarda bildirilmiştir. Doğada tabii olarak yetişen bazı bitki ekstrelerinin ve uçucu yağlarının bakterilere olduğu kadar, mantarlara karşı da antifungal aktivite gösterdiği yapılan çalışmalarda tespit edilmiştir. Bu çalışmada çıkarılan özütlerin Stenotrophomonas maltophilia bakterisine karşı antimikrobiyal etkileri ve DNA koruyucu potansiyeli çalışılmıştır. Antimikrobiyal aktivite disk difüzyon yöntemi ile çalışılmıştır. DNA koruyucu aktivite pBR322 plazmid DNA'sı ile H2O2 ve UV-C kullanılarak çalışılmıştır. Su ve Methanol özütlerinin bakteri üzerine etkili olduğu saptanmıştır. Diğer yandan DNA koruyucu aktivite bakımından oldukça yüksek aktivite gösterdikleri çalışma kapsamında belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In alternative treatments in the world, botanical extracts are used for treatment in many diseases. The fact that our country has different climatic and ecological conditions, Flora contains many plant species and diversity and therefore there are many plant species consumed for medical purposes in our country. Most of these plants have antimicrobial effects and have been reported both in Turkey and abroad. Studies have shown that some plant extracts and essential oils that naturally grow in the soil show antifungal activity against fungi as well as bacterial activity. Antimicrobial effects of these extracts against Stenotrophomonas maltophilia bacteria and DNA protective activity were studied. The antimicrobial activity was tested Disk Diffusion method. DNA protecting activity was studied using H2O2 and UV-C using pBR322 plasmid DNA. Water and Methanol extracts did show antimicrobial activity on bacteria. On the other hand They showed a high activity in terms of DNA protective activity.