Serum apelin ve sirtüin 1 düzeylerinin migren patogenezindeki rolü
The possible role of apelin and sirtuin 1levels in the pathogenesis of migraine
  1. Tez No: 417219
  2. Yazar: DİLEK YAZICIOĞLU CEZAYİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEYLA İRKEÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Dünya popülasyonunun %11'ini etkileyen migren; sıklıkla tek taraflı, zonklayıcı baş ağrısı ile birlikte ışığa, sese, kokuya artmış hassasiyetin, bulantı-kusmanın ve farklı otonomik, kognitif ve emosyonel bozuklukların eşlik ettiği, ataklarla seyreden, herediter, nörovasküler bir bozukluktur. Patofizyolojisinde anormal vazoaktivite ve meningeal aseptik inflamasyona neden olan trigeminal ağrı yolaklarının aktivasyon ve sensitizasyonu rol oynar. Migren benign bir hastalık gibi düşünülse de engelliliğe sebep olması, ataklarla seyri, MR görüntülerinde beyaz cevher anormallikleri ve enfarkt benzeri lezyonlar gözlenmesi migrende nörodejeneratif bir süreci akla getirmektedir. Migrenin serum/plazma biyobelirteçlerini aramak 1990'ların başından beri oldukça dikkat çekmektedir ve birkaç sitokin ve nörotransmitter olası biyobelirteç olarak önerilmiştir. Ancak alandaki yoğun çabaya rağmen şu anda migren için kabul edilmiş bir serum biyobelirteci yoktur. Yeni biyobelirteçlerin bulunması, migren için riskli bireylerin önceden tanınmasında, hastalık tanı ve tedavisinde ve tedavi cevaplarının izlenmesinde kullanılabilecektir. Bu çalışma; migren tanısı alan hastaların tüm örneklemde serum apelin ve sirtüin 1 düzeylerini sağlıklı kontrollerle karşılaştırmayı ve antiinflamatuar ve nöroprotektif etkisi olan bu proteinlerin migren tanısında, hastalığın gidişatını belirlemede ve özellikle yeni tedavi stratejileri geliştirmede yardımcı olabileceğini göstermeyi amaçlamıştır. Bu amaçla ICHD-III kriterlerine göre migren tanısı alan 30 migren hastası ile 20 sağlıklı birey çalışmaya dahil edilmiştir. Migren grubu içinde 22 hasta epizodik, 8 hasta kronik migren, yine bu gruptan 4 hasta auralı, 26 hasta ise aurasız migren tanı kriterlerini karşılamaktaydı. 12 migren hastası atak döneminde, 18 hasta ise ataksız dönemde idi. Hastaların ve gönüllü sağlıklıların serum örnekleri alınarak ELISA yöntemi ile apelin ve sirtüin 1 düzeyleri çalışıldı. Migren ve kontrol grubunun serum apelin ve sirtüin 1 düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark gözlenmemiş olmakla birlikte migren grubunda bu protein değerleri daha yüksek saptanmıştır. Migren grubu içerisinde auralı-aurasız, epizodik-kronik ve atak-ataksız dönem grupları arasında serum apelin ve sirtüin 1 düzeyleri açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık gözlenmemiştir. Apelin ve sirtüin 1'in antiinflamatuar ve nöroprotektif etkileri değişik hastalıklarda gösterilmiş olmakla birlikte migrende daha önce bu proteinlerle ilgili hiç çalışma yapılmamıştır ve bu çalışma bir ilki temsil etmektedir. Apelin ve sirtuin 1 düzeyleri ile migren arasında direk bir ilişki gösterilemediyse de bu konuda daha çok sayıda hasta ile yapılan çalışmalara gereksinim duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Migraine is a paroxysmal, hereditary, neurovascular disorder which effects 11% of worldwide population and accompanied with various autonomic, cognitive, emotional disturbances which is characterized with usually unilateral throbbing headache, photophobia, phonophobia, osmophobia, nausea as well as vomiting. Pathophysiology of the disease is abnormal vasoactivity and aseptic meningeal inflammation which causes activation and hypersensitization of trigeminal pain pathways. Eventhough migraine seems a benign disease, it causes white matter abnormalities and infarct like lesions on magnetic resonance imagining (MRI). Because of its paroxysmal nature to which causes to disabilities; makes ous consider the disease as a neurodegenerative process. Since 1990s serum/ plasma biomarkers of migraine have been drawn attention and some have been recommended for this purpose. Despite intense efforts, no biomarker safer has been accepted. Finding new biomarkers may be used inorder to detect risky patients beforehand, as well as for diagnosic purposes and treatment. They may also be used for the monitoring of treatment and follow- up. The aim of this study was to compare migraine patients and healthy individuals for apelin and sirtuin 1 levels from their whole serum samples. 30 migraine patients that has been diagnosed according to IHSIII criterias, and 20 healthy controls were included. In migraine group 22 patient have episodic, 8 have chronic migraine. 4 patient have migraine with aura and 26 have migraine without aura. Furthermore 12 patient were in attack, 18 were in attack free period at the time of evaluation. No statistically significant difference was present in between migraine patients and normal group for serum apelin and sirtuin 1 levels, eventhough migraineurs have higher levels of these proteins. No statistically difference was present in between episodic, chronic migraine, migraine with or without aura and patients. Although apelin and sirtuin 1 proteins anti-inflammatory and neuroprotective properties, no study so far has evaluated the relationship between apelin and sirtuin 1 levels in patients with migraine. Eventhough no direct relationship can be drawn in between apelin and sirtuin 1 levels, consecutive studies with more patient population are needed to confirm and settle this issue.