Adli olgu yönetiminde erkek hemşirenin rolü
The role of male nurse in forensic management
  1. Tez No: 417274
  2. Yazar: ABDULGANİ YEŞİLYURT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ITIR ERKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Hemşirelik, Forensic Medicine, Nursing
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Adli hemşirelik ve hemşirelik mesleğinin rolleri, kapsamlı araştırılarak, erkek hemşirelerin adli vaka hemşireliğinde ne gibi rolleri gerçekleştireceği ve adli hemşirelikte mesleğin neresinde olduğu, literatür araştırmaları ve yapılan alan çalışması ile saptanmaya çalışılmıştır. Bu amaçla araştırma evrenini Silivri Devlet Hastanesi sağlık çalışanlarının oluşturduğu gruba açık uçlu sorulardan oluşan anket uygulanmıştır. Araştırma anketi 25'i erkek 31'i kadın toplam 56 sağlık çalışanına uygulanmıştır. Bu çalışmada,“Adli vakalarda erkek hemşireler hangi alanlarda rol alabilir?”sorusunun cevabı araştırılarak tartışılmıştır. Anket çalışmasına katılımcılardan % 87.50'sinin kurumda çalışırken adli vaka ile karşılaştığı, %58.92'sinin adli olaylar karşısında süreç yönetimi hakkında bilgi sahibi olmadığı, %55.36 sının adli olaylar karşısında rollerini ve yasal sorumluluklarını bilmedikleri, %89.28'inin adli olaylarla ilgili hizmet içi eğitim almadığı tespit edilmiştir. Ayrıca katılımcıların adli vaka hemşireliği ile ilgili olarak fikir sahibi olanların oranı % 23.21 olarak belirlenmiştir. Kurumdaki adli vaka yönetim prosedürü hakkında bilgi sahibi olanlar ise % 42.85 olarak görülmüştür. Katılımcılara yapılan ankette, adli olayların türüne göre hizmet sunucularının cinsiyetlerinde de ayrım yapılması hakkındaki fikirlerinde anlamlı bir sonuç elde edilememiştir. Ortaya çıkan bu sonuçta, katılımcıların, adli hemşirelik hakkında yeterli bilgiye sahip olmaması, Türkiye'de adli vaka hemşireliği ile ilgili olarak tanım ve yazılı bir hukukun bulunmaması bu sonucun etkili olduğu görülmüştür. Araştırma sonucunda adli vakalara bakan sağlık çalışanlarının, çalıştığı kurumlarda adli vakalarla karşılaşmalarına rağmen, adli vakalarla ilgili rolleri ve yasal sorumlulukları hakkında yeterli bilgiye sahip olmadıkları ve kurumlarında adli vakalarla ilgili hizmet içi eğitimlerin yetersiz olduğu saptanmıştır. Yapılan analizlerle sağlık çalışanlarına adli vakalarla ilgili rutin olarak belli aralıklarla hizmet içi eğitim verilmesi, Türkiye' de adli hemşireliğin alt yapısının oluşturulması için, ilgili bakanlıkların çalışma yapması gerektiği ortaya çıkmıştır. Anket sonucuna göre adli vakanın türüne göre hizmet sunucuların cinsiyet ayrımında anlamlı sonuç çıkmamasına karşın, yapılan literatür çalışmalarında kadına şiddet, cinsel istismar olayları, çocuk ihmal ve istismar olaylarında kadın hemşirelerin görev yapması, şiddet darp ve travma olaylarında mahkum koğuşlarında, ceza evlerinde, acil servislerde uyuşturucu ve madde bağımlılarına verilen hizmetlerde erkek sağlık çalışanlarına görev verilmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the role of forensic nursing and the nursing profession, comprehensive researching, male nurses how to perform roles such as in forensic nursing, and where in the profession of forensic nursing, literature, and has tried to be made with field work. For this research universe Silivri State Hospital survey consisted of open-ended questions was applied to the group formed by health professionals. Research survey of 25 males and 31 females applied to a total of 56 health workers thesis is supported by qualitative data. In this study,“Which can take male nurses role in criminal cases in which areas?”The answer to the question investigated and discussed. The participants prepared a survey by the purpose of research faced with criminal cases while working in the institution's URL 87.50%, the URL 58.92% against the criminal cases that have information about process management, their roles in the face of criminal cases of 55.36% water, and they do not know the legal responsibilities in the forensic service 89.28%, it was determined that domestic education. In addition, the rate of those who have an idea about 23.21% forensic nursing is determined as respondents. It seemed that who who have information about the procedure of judicial case management in the organization is 42.85%. Participants in the survey, the gender of service providers depending on the type of criminal cases could not be obtained in a meaningful opinion on the result of discrimination. As a result, participants does not have sufficient knowledge about forensic nursing, and the absence of a written law regarding the definition of forensic nursing in Turkey has been shown to be effective in these results. Research results in criminal cases to ministers of health workers, despite encountering legal cases tried by institutions, they do not have sufficient knowledge about the role and legal responsibility for the criminal case. The analysis routine health care workers with criminal cases related to in-service training at regular intervals, in Turkey for the creation of the infrastructure of forensic nursing has emerged about the need to do the work of ministry. According to results, although not significant results in gender stereotyping of service providers, a woman in a literature study of violence, sexual abuse, child neglect and be staffed by female nurses in the abuse case, the convict ward of violent assault and trauma incidents, criminal in their homes, emergency service in drugs and substance should be applied to male health workers in the services.