Hastanelerde davranış odaklı risk değerlendirme çalışması
Behavior-oriented risk assesment in hospitals
- Tez No: 417282
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ ÖZYARAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kazalar, Accidents
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Hastanelerde davranış odaklı risk değerlendirme çalışmasının amacı, sağlık sektöründe var olan iş kazası, yaralanma ve ölümle sonuçlanan iş kazalarının nedenleri ve çözümleri konusunda yeni yaklaşımlar getirebilmektir. Bu nedenle bu çalışmada hastanelerde uygulanacak davranış odaklı İş Sağlığı ve Güvenliği yaklaşımlarının önemi anlatılmış, hastane sektörü için uygulanan çoklu matris metodu ile yapılan risk değerlendirmesi çalışması anlatılmıştır. Risk değerlendirmesi çalışması sonuçları, analizler ve saha denetimleri sonucu davranış odaklı İş Sağlığı ve Güvenliği yaklaşımlarında uyulması gereken esaslar belirlenmiştir. Davranış odaklı İş Sağlığı ve Güvenliği eğitimlerinin süreçteki katkılarından bahsedilerek, davranış değişikliğinin sürekli eğitim ile kazanılabileceği açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this paper, it is proposed the importance of applications of behavior – oriented occupational health and safety approach in hospitals. It is cited a risk assesment worksheet for healthcare sector, arranged by the method of multi – matrix as well. By behavior – oriented occupational health and safety approach, we aim to develop a new perspective in the field of healthcare, in order to understand and to express reasons and consequences of occupational accidents that resulted in injury or death. Furthermore, the analyses and outcomes of risk assesment and on – site audits are determined the fundamental principles of behavior – oriented occupational health and safety approach. Behavior – oriented occupational health and safety training has a decisive contrubion to the process. It is stated that constant education brings positive behavior alteration to the individual.