Ofis çalışanlarının beden kitle indeksi, kas-yağ-sıvı oranları ile fiziksel aktivite ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the connection between the body mass index and muscle-fat-liquid content of office employees regarding to their physical activities
- Tez No: 417286
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ ÖZYARAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Halk Sağlığı, Sağlık Eğitimi, Nutrition and Dietetics, Public Health, Health Education
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırmanın amacı ofis çalışanlarının beden kitle indeksi (BKI), kas-yağ sıvı oranları ile fiziksel aktivite ilişkisinin değerlendirilmesidir. Araştırmanın evreni Shell Turcas Petrol A.Ş Genel Müdürlüğünde, ofis ortamında çalışan kişilerdir (n=375). Merkez ofiste çalışan ve araştırmaya gönüllü katılımı kabul eden kişi sayısı (n=76)'dır. Araştırmaya katılan çalışanların vücut analizi ölçümü yapılarak, sağlıklı yaşam biçimi davranışları ölçeği doldurtulmuştur. Katılımcıların % 34,2' sinin BKI' sinin yüksek olduğu, % 35,5'inin vücut yağ oranının yüksek olduğu, % 21,1'inin vücut sıvı oranının düşük olduğu görülmüştür. Katılımcıların BKI' si, yağ-kas-sıvı oranları ile fiziksel aktiviteleri arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Ancak; düzenli yürüyüş yapma ve BKI ortalamaları arasında anlamlı bir fark görülmüştür. Cinsiyetlere göre; kadın ve erkeklerde BKI' sinin düşük, normal, yüksek olmasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. BKI' si düşük olanların hepsi kadındır. BKI' si yüksek olanların %76,9'u erkek, %23,1'i kadındır. BKİ'si normal olanların %35,6'sı erkek, % 64,4'ü kadındır. Şişmanlık ve fiziksel aktivite yetersizliği giderek artan bir sağlık sorunu haline gelmektedir. Bu nedenle sağlıklı beslenme alışkanlıkları hakkında bilgi düzeyinin artırılması ve kişilerin fiziksel aktiviteye yönlendirilmesi hedeflenmelidir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study; evaluating the connection between the physical activities and the BMI and muscle-fat-liquid content of office employees. The scope of the research are the office employees, which are working at the head office of Shell Turcas Petrol A.Ş (n; 375). The number of the volunteering employees from the corporate office is (n; 76). 34,2 % of the participants have a high BMI. Additionally 35,5 % of the participants have a high fat content and 21,1 % have a low liquid content. Still there is no connection between BMI, muscle-fat-liquid content and physical activities found by the research. However; it was observed making a significant difference between regular walking and mean BMI. Regarding to genera, there is no connection between low, normal or high BMI of men or women. Everyone with a low BMI is female and 76,9% of the participants with a high BMI are men and 23,1% are women. 64,4% of the ones with a normal BMI are women and 35,6% are men. Obesity and less physical activity are consistently growing problems. Because of this, the aim should be to educate people about healthy nutrition and motivate them to do physical activities.