Mikroskobik testiküler sperm ekstraksiyonunda sperm bulma ihtimalini öngörmede insülin like peptid-6 düzeyinin etkisi
The predictive value of insulin-like peptide 6 levels for sperm retrieval success in microscopic testicular sperm extraction
  1. Tez No: 991406
  2. Yazar: MUHAMMED NUR KARADENİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET DEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Non-obstrüktif azoospermi (NOA) tanısı alan hastalarda mikroskobik testiküler sperm ekstraksiyonu (mikro-TESE), sperm elde edilmesinde altın standart cerrahi yöntemdir. Bununla birlikte, cerrahi öncesinde testiste spermatozoa varlığını güvenilir şekilde öngörebilecek klinik veya biyokimyasal bir belirteç henüz bulunmamaktadır. Bu nedenle gereksiz cerrahilerden kaçınmak için azospermik hastalar için kesin bir tanısal non-invaziv biyobelirteç bulunmasına ihtiyaç duyulmaktadır. İnsülin-like peptid-6 (INSL6)'nın testise özgü ekspresyonu ve özellikle Leydig hücrelerinde yüksek düzeyde bulunması, bu molekülün spermatogenez sürecinde düzenleyici rolü olduğunu düşündürmektedir. Bu çalışmada, mikro-TESE uygulanan NOA hastalarında INSL-6 düzeylerinin sperm bulma ihtimalini öngörmedeki rolünün değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve yöntemler: Bu prospektif çalışmaya Nisan 2024 – Haziran 2025 tarihleri arasında, üroloji polikliniğine infertilite nedeniyle başvuran ve NOA tanısı konulan, mikro-TESE planlanan hastalar dahil edilmiştir. Tüm hastaların demografik verileri, testis volümleri, hormonal parametreleri kaydedildi. Hastalardan preoperatif alınan serum ve semen örneklerinden INSL-6 çalışıldı. Mikro-TESE işlemi sonrası hastalar TESE pozitif ve negatif olmak üzere iki gruba ayrıldı. Gruplar arasında toplanan veriler ve serum/semen INSL-6 düzeyleri karşılaştırıldı. INSL-6 düzeylerinin sperm elde etme başarısını öngörmedeki performansı ROC eğrisi analizi ile değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya katılan 60 hastanın 23'ü TESE pozitif, 37'i ise TESE negatif idi. TESE pozitif ve negatif olan gruplar arasında semen volümü, FSH, LH, estradiol ve prolaktin değeri anlamlı (p>0.05) farklılık göstermemiştir TESE pozitif olan grupta serum INSL6 ve semen INSL6 değeri TESE negatif olan gruptan anlamlı (p<0.05) olarak daha yüksekti. TESE pozitif ve negatif olan hastaların ayrımında serum INSL6 115 cut off değerinin anlamlı [Eğri altı alan 0.946 (0.885-1.000)] etkinliği gözlenmiştir. Serum INSL6 115 cut off değerinde TESE pozitif ve negatif olan hastaları ayırmada duyarlılık %100 pozitif kestirim %85,2, özgüllük %89,2, negatif kestirim %100'dü. TESE pozitif ve negatif olan hastaların ayrımında semen INSL6 300 cut off değerinin anlamlı [Eğri altı alan 1.000 (1.000-1.000)] gözlenmiştir. Semen INSL6 300 cut off değerinde TESE pozitif ve negatif olan hastaları ayırmada duyarlılık %100, pozitif kestirim %100, özgüllük %100, negatif kestirim %100'dü. Sonuç: Bu çalışma INSL6'nın NOA hastalarında mikro-TESE başarısını öngörebilecek non-invaziv umut vaat eden bir biyobelirteç olabileceğini göstermektedir. Bu sonuçlar doğrultusunda; geniş örneklemli, çok merkezli ve genetik alt grupları kapsayan ileri çalışmalarla INSL6'nın klinik geçerliliğinin doğrulanması gerekmektedir. INSL6 düzeylerinin değerlendirilmesi, uygun hastalarda cerrahi planlamanın daha kişiselleştirilmiş şekilde yapılmasına katkı sağlayabilir ve gereksiz mikro-TESE girişimlerinin azaltılmasına yardımcı olabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: Microscopic testicular sperm extraction (micro-TESE) is considered the gold standard surgical technique for sperm retrieval in patients diagnosed with non-obstructive azoospermia (NOA). However, there is currently no reliable clinical or biochemical marker capable of accurately predicting the presence of spermatozoa in the testes prior to surgery. Consequently, there is a clear need for a definitive, non-invasive diagnostic biomarker to avoid unnecessary surgical interventions in azoospermic patients. Insulin-like peptide 6 (INSL6), which is specifically expressed in the testes and is present at high levels particularly in Leydig cells, is thought to play a regulatory role in spermatogenesis. The aim of this study was to evaluate the predictive value of INSL6 levels for sperm retrieval success in NOA patients undergoing micro-TESE. Materials and Methods: This prospective study included patients who presented to the urology outpatient clinic with infertility between April 2024 and June 2025, were diagnosed with NOA, and were scheduled for micro-TESE. Demographic characteristics, testicular volumes, and hormonal parameters were recorded for all patients. Preoperative serum and semen samples were collected to measure INSL6 levels. Following the micro-TESE procedure, patients were divided into two groups based on sperm retrieval outcome: TESE-positive and TESE-negative. Clinical variables and serum and seminal INSL6 levels were compared between the two groups. The predictive performance of INSL6 levels for sperm retrieval success was evaluated using receiver operating characteristic (ROC) curve analysis. Results: Of the 60 patients included in the study, 23 were TESE-positive and 37 were TESE-negative. There were no statistically significant differences between the TESE-positive and TESE-negative groups in terms of semen volume, follicle-stimulating hormone (FSH), luteinizing hormone (LH), estradiol, or prolactin levels (p > 0.05). Serum and seminal INSL6 levels were significantly higher in the TESE-positive group compared to the TESE-negative group(p<0.05). For discriminating between TESE-positive and TESE-negative patients, a serum INSL6 cutoff value of 115 demonstrated significant predictive performance, with an area under the curve (AUC) of 0.946 (95% CI: 0.885–1.000). At this cutoff value, sensitivity was 100%, positive predictive value was 85.2%, specificity was 89.2%, and negative predictive value was 100%. Similarly, a seminal INSL6 cutoff value of 300 showed excellent discriminative ability, with an AUC of 1.000 (95% CI: 1.000–1.000). At this threshold, sensitivity, specificity, positive predictive value, and negative predictive value were all 100%. Conclusion: This study suggests that INSL6 may serve as a promising non-invasive biomarker for predicting micro-TESE success in patients with NOA. These findings warrant validation through larger, multicenter studies encompassing genetic subgroups to confirm the clinical utility of INSL6. Assessment of INSL6 levels may facilitate more personalized surgical planning and help reduce unnecessary micro-TESE procedures in appropriately selected patients.