İntihar düşünce ve girişimi olan ergenlerde bağlanma
The attachment in adolescents with suicidal ideation and suicide attempt
- Tez No: 417368
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VELİ YILDIRIM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
İntihar dünyada önde gelen ölüm nedenlerinden birisidir ve önemli bir halk ve ruh sağlığı sorunudur. Ebeveyn ergen ilişkisinde değişiklikler olmasına rağmen ergenin duygusal sıkıntılarla baş etmesinde etkili ebeveyn bağlanmasının devam etmesi gerekmektedir. Özellikle ergenin intihar girişimi aile içinde ciddi bir kriz olmakta ve ebeveyn ergen iletişimini etkilemektedir. Çalışmamızda 10-18 yaş aralığında intihar düşüncesi ve girişimi olan ergenler ile sağlıklı ergenlerde sosyodemografik veriler ışığında ebeveyne olan bağlanma ile birlikte, ergenin ve ebeveynin ruhsal hastalıklarının bağlanma ve intihara etkilerini araştırdık. İntihar girişimi grubunda 72, intihar düşüncesi grubunda 40 ve sağlıklı kontrol grubunda ise 44 ergen vardı. Ergenlere çocuklar için depresyon ölçeği ve ebeveyn ve akranlara bağlanma envanteri ölçekleri verilirken, ebeveynlere sosyodemografik veri formu, erişkin beck depresyon ölçeği ve yakın ilişkilerde yaşantılar envanteri verilmiştir. İntihar girişimi ve düşüncesi olan gruplardaki ergenler sağlıklı kontrollere göre daha depresifti. Bu iki gruptaki ergenlerin anneleri de sağlıklı kontrol grubuna göre daha depresifti. İntihar girişimi ve düşüncesi olan gruplarda sağlıklı kontrollere göre anne ve babaya daha az güvenli bağlanma vardı. İntihar grupları ile sağlıklı kontroller arasında annenin bağlanma tipleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark çıkmadı. Kaliteli ebeveyn ergen ilişkisi hem ebeveyn hem de ergen ruh sağlığı için önemlidir. Özellikle ruh sağlığı uzmanlarının takip ve tedavisi, ebeveyn desteği ve psikososyal desteğin erken dönemde sağlanması gelecekte tekrarlayan intihar girişimlerini de engellemiş olacaktır. Ayrıca bağlanmanın onarılmasına yönelik terapötik görüşmelerin hem anne hem de babayla yapılması önemlidir. Çünkü ergenin kimliğinin anlaşılması ve mevcut psikopatolojisi açısından ebeveyn ergen ilişkisine yönelik müdahalelerin önemli olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Suicide is one of the leading causes of death in the world and is an important public and mental health concern. Although changes in the relationship between adolescent and parents, it is necessary to continue the effective parent attachment for coping with emotional distress. Attempt to suicide especially of an adolescent becomes a serious family problem, which affects the communication between parents and adolescents. In this study, we investigated the affects of mental illness of both the adolescent and the parents to attachment patterns and suicide, among the adolescents with suicidal ideation or attempts and healthy adolescents in the light of sociodemographic data. Children Depression Inventory and The Inventory of Parent and Peer Attachment have been applied to the groups of suicidal ideation or attempts. Sociodemographic data form, adults Beck Depression Inventory and The Experiences in Close Relationships Questionnaire have been applied to the parents. In the groups of suicidal ideation and attempts were more depressive than to the control group. In addition, mothers of these adolescents were more depressive than the control group, too. There was less secure attachment between adolescents and the parents in the groups of suicidal ideation and attempts than the control group. Statistically there were no significant differences with the mothers' attachment patterns to their children. Qualified relationships between adolescents and parents are important for both adolescents' and parents' mental health. Treatments, which are taken care of by Mental Health Professionals, parents' support and early psychosocial support, will prevent the next suicide attempts. Furthermore, interviews about restoration of attachment pattern are also important for both mothers and fathers. Because it is considered that, the interventions for the relationship between the adolescents and the parents are important for realizing adolescents' identity of whom has suicide attempts.