Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan ergenlerde problemli internet kullanımı ve intihar davranışı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between problematic internet usage and suicidal behavior in attention deficit and hyperactivity disorder adolescents
  1. Tez No: 496806
  2. Yazar: SENA SAYGILI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NUSRET SOYLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Arka Plan ve Amaç: Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) olan gençlerde problemli internet kullanımının ve intihar davranışının çok sık görüldüğü birçok çalışmada gösterilmiştir. Ancak DEHB de problemli internet kullanımı ile intihar davranışı arasındaki ilişkiyi inceleyen bir çalışmaya rastlanmamıştır. Bu çalışmada DEHB'li gençlerde problemli internet kullanımı ie intihar davranışı arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya DEHB tanısı konulan 12-18 yaş arası olgulardan problemli internet kullanımı olan ve olmayan 40'ar kişi dâhil edildi. Bütün olgular Okul Çağı Çocukları İçin Duygulanım Bozuklukları ve Şizofreni Görüşme Çizelgesi-Şimdi ve Yaşam boyu Şekli Türkçe uyarlaması (ÇDŞG-ŞY/K-SADS-PL) ile değerlendirildi. Ayrıca her iki gruba Sosyodemografik Veri Formu, İnternet Kullanım Alışkanlıkları Formu, Conners Anne Baba Değerlendirme Formu, İntihar Olasılığı Ölçeği, Beck İntihar Düşünce Ölçeği ve İntihar Davranış Ölçeği verildi. Çalışmanın istatistiğinde SPSS 21.0 paket programı kullanıldı. Bulgular: Problemli internet kullanımı olan olguların %. 10'unda (n=4), olmayan olguların ise %2,5'inde (n=1) intihar girişimi vardı (p=0,166). İnternet kullanım alışkanlıkları açısından değerlendirildiğinde problemli internet kullanımı olan olguların interneti online oyunlar oynamak amacıyla daha sık kullandığı tespit edildi (p=0.01). Çalışmamızda şimdiki (p=0.021) ve yaşam boyu (p=0.025) psikiyatrik komorbiditeler açısından yıkıcı davranış bozuklukları (Karşıt olma karşıt gelme bozukluğu ve davranım bozukluğu) problemli internet kullanımı olan grupta olmayan gruba göre istatistiksel olarak anlamlı oranda daha yüksekti. İki grup arasında intihar olasılığı ölçeğinin toplam puanı (p=0.004), alt ölçeklerden intihar düşüncesi puanı (p=0.002), düşmanlık puanı (p=
Özet (Çeviri)
Objective: Many studies have shown that problematic Internet use and suicidal behavior are often seen in young people with Attention Deficit and Hyperactivity Disorder (ADHD). However, there was no study to research the relationship between problematic internet use and suicidal behavior adolescents with ADHD. In this study, we aim to investigate the relationship between problematic internet use and suicidal behaviors in adolescents with ADHD. Methods: Included in this research, were 80 people with and without problematic internet use between the ages of 12-18 who were diagnosed with ADHD. All cases were assessed with Affective Disorders and Schizophrenia Interview Schedule for School-age Children-Now and Lifelong Turkish Adaptation (ÇDŞG-ŞY / K-SADS-PL). In addition, both groups were given Sociodemographic Data Form, Internet Usage Habits Form, Conners' Parent Rating Scale, Suicide Probability Scale, Beck Scale for Suicide Ideation and Suicide Behavior Scale. The SPSS 21.0 package program was used at the statistical level of the study. Results: Participants with problematic internet use were found to use the internet more frequent for online games (p = 0.01). In our study, disruptive behavioral disorders (oppositional defiant disorder, conduct disorder) in terms of current (p = 0.021) and lifetime (p = 0.025) psychiatric comorbidities were statistically significantly higher than those in the group with no problematic internet use. Statistically significant differences were found between the two groups when total score of suicide probability scale (p = 0.004), subscale scores of suicide ideation (p = 0.002), hostility score (p = 0.001) and hopelessness score (p =