Kandidemilerin hızlı tanısında pozitif kan kültür şişelerinden direkt identifikasyon ve duyarlılık testlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of rapid identification and antifungal susceptibility testing of yeasts in positive blood cultures
- Tez No: 417380
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN ÖZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Kandidemiler günümüzde mortalitesi en yüksek nozokomiyal enfeksiyonlardan birisi olmuştur. Tanı ve tedavideki gecikmeler mortaliteyi anlamlı oranda arttırmaktadır. Bu çalışmada, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi, Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı laboratuvarında klinik kan kültür örneklerinden izole edilen ve Candida enfeksiyonlarından başlıca sorumlu olan beş farklı Candida türü (n=60) ile iki kalite kontrol izolatı (C. krusei ATCC 6258 ve C. parapsilosis ATCC 22019) kullanılarak kan kültürü simülasyonları yapılmıştır. Plus Aerobic/F, Peds Plus/F ve Mycosis IC/F şişeleri sinyal süresi açısından karşılaştırılmıştır. Mycosis IC/F şişesi en hızlı sinyal veren şişe olarak bulunurken, en yavaş sinyali Peds Plus/F şişesi vermiş ve aradaki süre farkı anlamlı bulunmuştur (p0.05). Duyarlılık testleri broth mikrodilüsyon, Etest ve disk difüzyon testleri olmak üzere üç farklı yöntemle, hem direkt kan kültür şişesinden hem de klasik olarak katı besiyeri pasajından uygulanmıştır. Buna göre testlerin direkt ve klasik yoldan uygulanmaları arasındaki esansiyel ve kategorik uyum oranları hesaplanmıştır. Mikrodilüsyon yönteminin hem esansiyel hem de kategorik uyumları diğer iki teste göre daha yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Candidemia is a nosocomial infection that has became one of the highest mortality ratings recently. Delays of diagnosis and treatment increase mortality rates significantly. In this study, 60 strains of Candida spp (five common strains of mainly responsible for Candida infections) selected which were isolated from clinical blood cultures at Eskisehir Osmangazi University School of Medicine, Department of Clinical Microbiology and simulated a blood culture model. Quality control was ensured by testing C. krusei ATCC 6258 and C. parapsilosis ATCC 22019 isolates. Mycosis IC/F had significantly shorter time to detection compared to Peds Plus/F (p0.05). We have performed broth microdilution, Etest and disc diffusion methods as susceptibility testing. Among these, we found microdilution as the most compatible test in terms of essential and categorical agreement.