Koroner anjiyoplasti uygulanan hastaların sağlıklı yaşam biçimi davranışları ve etkileyen faktörler
Healthy life style behaviours and the factors that affect them in patients who underwent coronary angioplasty
  1. Tez No: 417391
  2. Yazar: MELEK YEŞİL BAYÜLGEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERAL ALTIOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırma, koroner anjioplasti uygulanan hastaların sağlıklı yaşam biçimi davranışları ve etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı olarak yapılan bu araştırma; en az üç ay önce perkütan koroner girişim (PKG) uygulanan, 18 yaş ve üzeri, hemodinamik olarak stabil ve araştırmaya gönüllü olarak katılan 100 hastada gerçekleştirildi. Veriler, Kişisel Bilgi Formu, Kardiyovasküler Hastalıklar Risk Faktörleri Bilgi Düzeyi (KARRİF-BD) Ölçeği ve Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği II (SYBDÖ II) kullanılarak toplandı. Verilerin değerlendirilmesinde yüzdelik, ortalama, standart sapma, Student-t testi, tek yönlü varyans analizi (one Way ANOVA), Levene testi, ileri analizde post hoc testi ve sürekli ölçümler arasındaki ilişki için Spearman korelasyon katsayısı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Healthy Life Style Behaviours and The Factors That Affect Them In Patients Who Underwent Coronary Angioplasty This study was carried out to determine the healthy life style behaviours (HLSB) and the factors that affect them in coronary angioplasty patients. This descriptive study was conducted with 100 patients over 18 years of age who underwent percutan coronary intervention (PCI) at least 3 months ago, who are hemodynamically stable and attends voluntarily to the study. The research data were collected by using Personal Information Form, CARRF-KL, HLSB Scale II. Percentage, mean, standart deviation, student-t test, one Way ANOVA, Levene test, in further analysis post hoc test and Spearman correlation coefficient for the relationship between continious measuremets has been used for statistical analysis.