Perkütan koroner girişim uygulanan hastaların taburculuk öğrenim gereksinimlerinin ve sağlıklı yaşam biçimi davranışlarının belirlenmesi
Determination of discharge learning requirements and healthy lifestyle behaviors of patients with percutaneous coronary intervention
  1. Tez No: 806241
  2. Yazar: GÜLSELİ KESKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYLİN ÖZAKGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Araştırma, Perkütan Koroner Girişim (PKG) uygulanan hastaların taburculuk öğrenim gereksinimlerinin ve sağlıklı yaşam biçimi davranışlarının belirlenmesi amacıyla, tanımlayıcı ve ilişki arayıcı türde gerçekleştirildi. Araştırmanın evrenini, Nisan 2022- Ağustos 2022 tarihleri arasında, bir Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin Kardiyoloji kliniklerinde PKG uygulanan yatan hastalar, örneklemini ise araştırmaya dahil edilme kriterlerine uygun 200 hasta oluşturdu. Veriler ''Bireysel Özellikler Formu, Hasta Öğrenim Gereksinimleri Ölçeği-HÖGÖ ve Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği-SYBDÖ-II'' ile toplanarak, SPSS 26.0 programında analiz edildi. Hastaların yaş ortalaması 59,14±10,27 yıl, %64,5'i erkek ve %29,5'u lise düzeyinde eğitime sahipti. Hastaların %80,5'inin kronik hastalığı olduğu, %40'ının hekim tarafından önerilen bir diyeti uyguladığı saptandı. Ayrıca %29,5'inin sigara kullandığı, %51'inin egzersiz yapmadığı ve %14.5'inin hastalık bilgisinin yetersiz olduğu belirlendi. HÖGÖ toplam puanın 177,56±17,81, öğrenim gereksinim düzeyinin 5 üzerinden 3,55 düzeyinde olduğu görüldü. En çok tedavi ve komplikasyonlara ilişkin bilgi gereksinimlerinin olduğu görüldü. Okur-yazar olan hastaların, geliri giderinden az olan ve kronik hastaların cilt bakımı konusunda; hiç sigara içmeyenlerin yaşam aktiviteleri konusunda, egzersiz yapan, iştah durumu yeterli olan ve hastalık bilgisi yetersiz olan hastaların yaşam kalitesi konusunda eğitim gereksinimlerinin fazla olduğu görüldü. Hastaların SYBDÖ-II toplam puanının 137,36±15,00 olduğu, en yüksek manevi gelişimden alındığı görüldü. Lise düzeyinde olanların, geliri giderine eşit olan, egzersiz yapan, hastalık bilgisi kısmen yeterli olan ve PKG bilgisi yeterli olan hastaların SYBDÖ-II'den daha fazla puan aldıkları saptandı. Kadınların ve diyet yapan hastaların beslenmeden daha yüksek puan aldıkları görüldü. SYBDÖ-II ile HÖGÖ arasında anlamlı ilişki saptanmadı. Ancak SYBDÖ-II' nin sağlık sorumluluğu, beslenme ve kişiler arası ilişkiler konusunda puanların artması ile HÖGÖ arasında pozitif yönde, zayıf bir ilişki görüldü. Ayrıca duruma ilişkin duygular ve yaşam kaliteleri konusunda HÖGÖ puanın artması ile SYBDÖ- II puanın artması arasında zayıf düzeyde ilişki saptandı. Sonuç olarak, PKG uygulanmış hastalara gereksinim duydukları taburculuk eğitiminin verilebilmesi için, öğrenim gereksinimlerinin belirlenmesi ve SYBD'yi etkileyen faktörlerin ele alınarak çalışmaların yapılması yararlı olacaktır.
Özet (Çeviri)
The study was carried out as descriptive and relation detection research in order to determine the discharge learning requirements and healthy lifestyle behaviors of patients who underwent percutaneous coronary intervention (PCI). The sample included 200 patients who matched the research's inclusion criteria, and the population of the study comprised of inpatients who had PCI in the cardiology clinics of a Training and Research Hospital between April 2022 and August 2022. The Patient Learning Needs Scale-PLNS, the Healthy Lifestyle Behaviors Scale-HLSBS-II, and the individual characteristics form were used to aggregate the data before being analyzed in the SPSS26.0 program. The mean age of the patients was 59,14±10,27 years, 64.5% were male and 29.5% had high school education. It was discovered that 80.5% of the patients had chronic disease, and 40% of them followed the physician's diet. Furthermore, it was discovered that 29.5% smoked, 51% did not exercise, and 14.5% had insufficient disease information. It was observed that the PLNS total score was 177,56±17,81 and the level of education requirement was 3,55 out of 5. It was determined that the most prominent information requirements were for treatment and complications. Patients who were literate, had income that less than their expenses, and had chronic diseases required additional training on skin care; patients who were nonsmokers required additional training on activities of living; and patients who exercised, had a sufficient appetite, but had insufficient knowledge of the disease required additional training on enhancing the quality of life..It was observed that the HLSBS-II total score of the patients was 137,36±15,00 and it was the highest in the spiritual development. It was determined that the patients at the high school level, whose income was equal to their expenses, who exercised, who had disease knowledge and who had PCI knowledge, scored higher in HLSBS-II. Women and dieting patients performed better scored in terms of nutrition. There was no statistically significant association between HLSBS-II and PLNS. However, a weak positive correlation was observed between the increase in the scores of HLSBS-II in terms of health responsibility, nutrition, and interpersonal relations and PLNS. In addition, a weak correlation was found between the increase in the PLNS score, that is, the need for learning, and the increase in the HLSBS-II score in terms of feelings related to condition and standard of living. As a result, it would be advantageous to perform research that address the determination learning requirements and the variables influencing healthy living habits in order to provide PCI patients with the discharge education they require.