Polikistik over sendromu oluşturulmuş sıçanlarda zona pellusida glikoproteinlerinin ekspresyonu ve ince yapısının incelenmesi
Zona pellusida glycoprotein expression and ultrastructure in rats with polycystic ovary syndrome
  1. Tez No: 417392
  2. Yazar: HÜLYA DERVİŞOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BANU COŞKUN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Polikistik over sendromu (PKOS), doğurganlık yaşındaki kadınların yaklaşık %6-10'unda görülen ve farklı nedenlerden dolayı ortaya çıkan bir endokrin sistem bozukluğudur. Hastalarda primer olarak ovaryan hiperandrojenizm, artan luteinleştirici hormon sekresyonu, menstrual fonksiyon bozukluğu ve infertilite gözlenmektedir. PKOS'ta görülen infertilitede zona pellusida glikoproteinlerinin rolü olup olmadığı bilinmemektedir. Bu çalışmada PKOS oluşturulmuş sıçanlarda, zona pellusida glikoproteinlerinden olan ZP2 glikoproteininin follikülogenezis süresince ekspresyonunun değerlendirilmesi ve ince yapı düzeyinde yapısal özelliklerinin incelenmesi amaçlandı. Çalışmada 36 adet Wistar cinsi dişi sıçan kullanıldı ve sıçanlar kontrol grubu, taşıyıcı grup ve PKOS grubu olarak 3 gruba (n=12) ayrıldı. Deneklerin overlerinden elde edilen kesitlerde ZP2 glikoproteini ile immün işaretleme yapılırken, 4 deneğin sol overi elektron mikroskobik inceleme için kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Polycystic ovary syndrome (PCOS) is the most common endocrine disorder of women in their reproductive ages with a prevalence between 6 and 10%. Primarily, the patients observed had problems like ovarian hyperandrogenism, increasing luteinizing hormone secretion, menstrual problems and infertility. It is unknown whether zona pellusida glycoproteins have roles in the infertility experienced because of PCOS. In this study, the aims are to identify the structural properties of ZP2 glycoprotein, which is one of the zona pellusida glycoproteins, as a ultrastructure and to evaluate its expression during folliculogenesis of the rats with PCOS. In this current study, totally 36 female rats, of which species is Wistar, have been used, and they have been seperated into groups as control, PCOS and carriers (n=12 for each group). With the sections from the ovaries of the rats, immune identification has been done via ZP2 glycoprotein. Left ovaries of the four rats have been used for microscopic examination.