Kronik bel ağrısı olan engelli annelerinde pilates ve terapötik egzersizlerin etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of pilates and therapeutical exercises on mothers of handicapped children with low back pain
- Tez No: 417437
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışmanın amacı, kronik bel ağrısı olan engelli annelerinde pilates ve terapötik egzersizlerin ağrı, kas kısalığı ve fonksiyonellik üzerine etkilerini karşılaştırmaktır. Çalışmaya serebral palsili çocuğunu, Ağustos-Eylül 2014 tarihleri arasında Gülenay Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi'ne ayaktan tedavi için getiren, kronik bel ağrısı olan, çalışmayı etkileyecek herhangi bir engeli olmayan, 25-45 yaş arasında, 60 sedanter kadın alındı. Öyküsünde inflamatuar artrit, sistemik hastalık, lomber radikülopati, lomber disk hernisi, spinal stenoz, nörolojik defisit, lomber spinal cerrahi olanlar, kardiyak pace-maker taşıyanlar çalışmaya alınmadı. Katılımcılar rastgele 30'ar kişilik pilates ve terapötik egzersiz gruplarına ayrıldı. Ayrıntılı anamnez alındıktan sonra Visuel Ağrı Skalası (VAS) ve McGill-Melzack Ağrı Anketi (MMAA) kullanılarak ağrı değerlendirmesi yapıldı. Fonksiyonellik değerlendirmesi için Oswestry Bel Ağrısı Sorgulama Formu (OBASF) dolduruldu. Tüm katılımcıların hamstring, lomber ekstansör ve kalça fleksör kaslarındaki kısalık aynı terapist tarafından standart pozisyonlarda ölçüldü ve kayıt edildi. Tüm değerlendirmeler tedavi öncesi, tedavi sonrası ve tedaviden 1 ay sonrasında toplam üç kez yapıldı. McGill-Melzack, VAS anketiyle değerlendirilen ağrı; Oswestry anketiyle ölçülen fonksiyonel yeterlilik ve Kısalık değerlendirme anketiyle bakılan hamstring, lomber ekstansör ve kalça fleksör kaslarındaki kısalık bakımından her iki grupta da anlamlı düzelme tespit edildi (p0.05). Sonuç olarak, kronik bel ağrısı olan engelli annelerinde hem pilates hem de terapötik egzersizlerin; ağrı azaltıcı, vücut komponenti ve esnekliği sağlayıcı, endurans-stabilite ve fonksiyonellik artırıcı yönden aynı derecede etkili bulundu.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare the effects of Pilates and Physical Therapy Exercise on pain , instability and functionality for women with Sedentary Chronic Low Back Pain. For this study participants of the Özel Gülenay Özel Eğitim Ve Rehabilitasyon Merkezi (disabled palace at Bağcılar District, İstanbul) were used between August-September 2014. The study was performed on 60 women Between the ages of 25-45 who have no hindrance to affect operation and have Sedentary Chronic Low Back Pain. By choosing the participants randomly, 2 groups of 30 people was formed.group1 was receieved Pilates program while group 2 was receiving Therapeutical Exercises. Participants with Inflammatory arthritis, systemic diseases, lumbar radiculopathy, lumbar disc hernia, spinal stenosis, undergoing surgery for the lumbar, any neurological ones or carrying cardiac pace-maker were not included to the study. Before treatment, patients were informed about the study and approvals were received with informed consent form. After obtaining a detailed history by using visueller Pain Scale (VAS) and McGill- Melzack Pain Questionnaire (MMAA), Oswestry Low Back Pain Disability Questionnaire (OBAÖ) was filled for pain assessment and functionality evaluation. by the same therapist, Evaluation of brevity for neh degrees of patients was measured and recorded in SPSS 15 as 3 periods which were before treatment, after threatment and 3 months after threatment (in standard positions). There was no statistically significant difference found between groups after getting results of McGill-Melzack, Pain assessment measured by VAS, functional adequacy measured by Oswestry survey, shortness of Hamstring - lumbar extensor - hip flexor muscles measured by Evaluation of brevity (p>0.05).