Farklı tiplerdeki titanyum altyapı materyali ile kompozit materyalinin bağlantı dayanıklılığının incelenmesi
Investigation of bonding strength between different type of infrastructure material titanium and composite material
- Tez No: 417456
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKKI CENKER KÜÇÜKEŞMEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmanın amacı; Titanyum ile kompozit rezin arasındaki bağlantı dayanım değerlerine farklı yüzey işlemlerinin etkisini araştırmaktır. Üç tip titanyum (Grade 2,4, Ti-6Al-4V) ile üç farklı yüzey pürüzlendirme işlemi test edilmiştir. Gereç ve yöntemler: 90 adet Titanyum disk 8 mm çapında ve 4 mm yükseklikte elde edildi. Titanyum yüzeyleri üç farklı metod ile pürüzlendirildi: 600 numara zımpara kağıdı (kontrol grubu), zımpara kağıdı ve 50 μm Alüminyum oksit kumlama, zımpara kağıdı ve tribokimyasal kumlama tekniği. Rezin kompozit, 4mm çapında ve 6 mm yükseklikte aşamalı olarak uygulandı ve polimerize edildi. Oda sıcaklığında distile suda bekletildikten sonra öneklerim bağlantı dayanımları değerlendirildi. Titanyum örneklerin yüzeyleri stereomikroskop ile incelendi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effect of different surface treatments on the bond strength between Titanium and composite resin. Three Titanium grades (Grade 2,4, Ti-6Al-4V) and three surface abrasion systems were tested. Material and methods: Titanium plates (n:90) was supplied at 8mm diameter and 4mm heigth. Surface of Titanium plates were abraded with three different methods; as control group: polishing paper (No. 600), polishing paper and sandblasting (50 μm Al2O3), and polishing paper and tribochemical silica coating technique.Resin composite was applied incrementally (4mm diameter, 6mm heigth) and photopolymerized.Shear bond strengths were evaluated after storage in distilated water at room temprature. Surfaces of Titanium specimens were analyzed by stereomicroscope.