Üst yapı porselenlerinin zirkonyum esaslı alt yapılar üzerine olan bağlantı dirençlerine farklı soğutma sürelerinin etkisinin incelenmesi
Influence of cooling rate on the shear bond strength of veneering porcelain to zirconia
- Tez No: 417457
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKKI CENKER KÜÇÜKEŞMEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmanın amacı farklı soğutma süreleri karşısında zirkonyum dioksit alt yapı materyali ile üst yapı porseleni arasındaki bağlanma dayanımının karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesidir. Zirkonyum esaslı alt yapılar üzerine hazırlanan restorasyonlarda en sık görülen başarısızlık, tabakalama seramiğinin alt yapıdan tabakalar halinde ayrılması veya kırılmasıdır. Bazı araştırmacılar farklı soğutma sürelerinin bu materyallerin mekanik dayanıklılığını etkileyeceğini ileri sürmüşlerdir. Ancak farklı soğutma sürelerinin bu materyaller arasındaki bağlanma dayanıklılığına olan etkisi hakkında yeterince bilgi yoktur. Çalışmamızda her grupta 20 örnek olacak şekilde zirkonyum dioksit disklerden elde edilen 7 mm çapında, 3 mm yüksekliğinde zirkonyum dioksit alt yapı üzerinde fırınlanmış 5 mm çapında 3 mm yüksekliğinde üst yapı seramiğinden oluşan örnekler kullanılmıştır. Tüm örnekler tek bir alt yapı üzerine yine tek çeşit üst yapı seramiği pişirilerek hazırlanmıştır. Tüm test gruplarında 5 farklı soğutma süresi kullanılmıştır. Toplam 5 farklı çalışma grubu ve 100 adet örnek oluşturulmuştur. Elde edilen örneklere, fırınlama işlemini takiben universal test cihazında makaslama bağlanma dayanıklılığı testi uygulanarak değerler ölçülmüştür. Soğutma sürelerinde gerçekleştirilen değişiklikler sonucunda daha uzun süreli soğutulan örneklerin makaslama bağlanma dayanıklılıklarında artış meydana gelmiştir, hızlı soğutma uygulanan örneklerin makaslama bağlanma dayanıklılıkları ise azalmıştır. Meydana gelen değişikliklerin zirkonyum dioksit alt yapı ile üst yapı seramiği arasındaki bağlanma dayanıklılığı değerlerine etki ettiği istatistiksel olarak gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to figure out the influence of the cooling rates on the shear bond strength between zirconium dioxide cores and veneering ceramic. The most common complications in zirconium dioxide-based restorations are delamination or chipping of the veneering porcelains. Different cooling schedules have recently been introduced by some clinicians to increase the mechanical strength in these materials. Nevertheless, there is no definite information for the effect of different cooling schedules on the shear bond strength of veneering ceramics to zirconium dioxide cores. In this research, 20 specimens for each group were used. Specimens were formed by 7 mm diameter, 3 mm height of zirconium based substructure and 5 mm diameter, 3 mm height of veneering porcelain. All the samples were formed by the firing of one type of veneering ceramic on one type of substructure. 5 different types of cooling rates were performed for each structures. 5 different groups and 100 specimens were composed. After the firing protocols, shear bond strength test was applied for each specimens and the results were measured. As a result of different cooling rates on zirconium dioxide ceramics, shear bond strength of the slow cooling specimens were increased besides rapid cooling specimens were decreased. The effects of cooling rates on the shear bond strengths of zirconium dioxide cores and veneering ceramics were statistically significant.