Psikiyatri kliniklerinde çalışan hemşirelerin durumluk-sürekli kaygı durumunun incelenmesi
Investigation of state/trait anxiety situation of nurses working in psychiatry clinics
- Tez No: 417475
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. AHMET TEVFİK OZAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Bu araştırma psikiyatri kliniklerinde çalışan hemşirelerin kaygı düzeylerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Gereç/Yöntem: Araştırmanın evrenini Elazığ Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesinde görev yapan hemşireler oluşturmaktadır. Araştırmada örneklem seçimine gidilmeden tüm hemşireler araştırmaya dâhil edilmiştir. Toplam 177 hemşire araştırmaya katılmıştır. Veriler 20 Mayıs-20 Temmuz 2014 tarihleri arasında toplanmıştır. Verilerin toplanmasında araştırmacı tarafından hazırlanan hemşirelerin sosyo-demograftik özelliklerini içeren 'Anket Formu' ve 'Durumluk-Süreklilik Kaygı Ölçeği' kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde yüzdelik, ortalama, t testi ve Kruskal-Wallis testleri kullanılmıştır. Bulgular: Araştırmada çalışanların %59.9'u kadın, %74 ü evli, %59.9'u lisans mezunu, %69.5'i hemşire ve %52.5'inin sağlık durumunu algılama durumları iyidir. Çalışanların Durumluk Kaygı Ölçek toplam puan ortalaması 41.00±9.42, Sürekli Kaygı Ölçek toplam puan ortalaması 41.00±7.89 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: This research was made for anxiety of nurses' in psychiatry clinic. Method: This research of universe consists of nurses in Elazığ Mental Health Hospital .All of nurses include without sample group in this research. Total of nurses attended, these data gather characteristic of patient's social demografic survey and scale of anxiety are used. For evaluated data, percent average test Kruskal-Wallis test are used in this research. Findings: 59.9 % of working women in the study , 74% were married, 59.9 % of bachelor's degree graduates is 69.5 % 52.5% nurses and health status of the detection status is good. The status of workers' anxiety of scale is average of total point 41.00±9.42, continuity anxiety of scale average of total point is 41.00±7.89.