El parmaklarının antropometrik ölçümleriyle boy ve cinsiyet tahmini
Estimation of stature and sex from anthropometric measurements of fingers
  1. Tez No: 417508
  2. Yazar: FATİH SEZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAMİT HANCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Adli Tıp, Antropoloji, Forensic Medicine, Anthropology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Boy uzunluğunun tahmini ve cinsiyet tespiti bireylerin kimliklendirilmesi için çok önemlidir. Bu çalışmada amacımız parmak ölçümlerinde boy tahmini için regresyon denklemi oluşturmak ve cinsiyeti tahmin etmektir. Çalışma 18-30 yaş arası 75 erkek, 75 kadından oluşan sağ elini kullanan 150 hasta üzerinde gerçekleştirildi. Bu amaçla elin 2. den 5. ye kadar parmak uzunluğu, proksimal falanks uzunluğu, parmak eni ve parmak çevresi sol taraftan ölçüldü ve sonrasında boy uzunluğu ölçüldü. Tüm ölçümler için cinsiyet farklılıkları anlamlıydı.
Özet (Çeviri)
Estimation of stature and sex determination are very important for identification of unknown individuals. The aim of this study was to derive regression equations for estimation of the stature and to estimate sex from finger measurements. This study was performed on 150 right handed patients, comprising 75 male and 75 female (18-30 years). For this purpose, finger length, proximal phalanx lenght, finger breadth and finger circumference were measured from left side for second to fifth fingers and then stature was measured.