Tekli ve çoğul gebelik yaşayan kadınların, gebeliklerinin iki ve üçüncü trimesterinde depresyon, anksiyete ve benlik saygılarının karşılaştırılması
Comparasion of depression, anxiety and self-esteem in second and third trimesters between single versus multiple pregnancies.
- Tez No: 417524
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NESLİM GÜVENDEĞER DOKSAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmanın amacı gebelikte depresyon, anksiyete ve beden saygısı ile ilişkili özellikleri tekil ve çoğul gebeliklerde karşılaştırarak incelemektir. Araştırma, Şubat 2015 ve Nisan 2015 tarihleri arasında, Bağcılar Eğitim Araştırma Hastanesi Kadın Doğum Servisinde yapılmıştır. Veriler 50 tekli 50 çoğul olmak üzere 100 gebeye uygulanmıştır. Hastalarla yüzyüze görüşülerek öncelikle çalışma anlatılmış ve sözlü onayları alındıktan sonra, Sosyodemografik Veri Formu, Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği, Hamilton Anksiyete Ölçeği, Hamilton Depresyon Ölçeği uygulanmıştır. Araştırmada elde edilen veriler SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 21.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to compare and review depression, anxiety and self-respect in single and multiple pregnancies. The study was conducted at Bağcılar Training and Research Hospital Gynecology Service between February 2015 and April 2015. The data was applied to total 100 pregnant women, of which 50 is single and 50 is multiple pregnancies. First of all, face-to-face interviews were conducted with patients to explain the study to them and after obtaining their verbal consent, Sociodemographic Data Form, Rosenberg Self-Respect Scale, Hamilton Anxiety Scale and Hamilton Depression Scale were applied. The data obtained in the study was analyzed by using the SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 21.0 program. According to the results of the analysis, there is a meaningful difference in terms of depression scale rating of individuals for pregnancy types.