Çok uluslu işletmelerde sermaye bütçelemesi
Capital budgeting in the multinational corporations
  1. Tez No: 219010
  2. Yazar: EMRAH AKKOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜRŞAT YALÇINER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu çalışmada ulusal ölçekte faaliyet gösteren firmaların sermaye bütçelemesi kararları ile uluslar arası ölçekte faaliyet gösteren firmaların sermaye bütçelemesi kararları arasındaki farklılıklar ortaya konmuştur. Uluslar arası yatırımın, çok uluslu işletmenin ana şirket ve yatırımın yapıldığı ülkedeki bağlı şubesi perspektifinden değerlendirilmesinin, yatırım kararının alınmasındaki önemi anlatılmıştır. Döviz kuru riski, enflasyon ve politik risk gibi risk unsurlarının proje değerlemesindeki etkileri teşhis edilmiş, projeden kaynaklanan gelecekteki nakit akımlarının bugüne indirgenmesinde kullanılan iskonto faktörünün ulusal ve uluslar arası kriterlere göre nasıl farklılaştığı konusu açıklanmıştır.Çokuluslu sermaye bütçelemesi kararını etkileyen birçok faktör vardır. En önemlileri; projenin kabulünün bağlı şube perspektifinden çok, ana şirketin perspektifinden değerlendirilmesinin uygun olması, projenin ömrü boyunca, yabancı paranın değer kazanması durumunda yabancı projenin normal olarak ana şirket için daha yararlı olması, ana şirkete nakit akımlarının üzerindeki döviz kuru hareketlerinin etkisinin, ana şirketin yatırımın çoğunu finanse etmesi durumunda daha fazla, yabancı projenin ev sahibi ülkeden borçla finanse edilmesi durumunda daha az olması, bloke fonların yabancı ülkedeki yatırım fırsatlarının sınırlandırılması durumunda, yabancı proje üstünde kötü etkilerinin olması olarak sıralandırılabilir.Uluslar arası projelerin yatırım yapılan ülkeye özgü faktörler nedeniyle bazı belirsizlikleri içermesinden dolayı, sermaye bütçelemesi süreci belirsizliğin nedenini açıklamaya çalışmalıdır. Çok uluslu sermaye bütçelemesinde, belirsizliğin açıklanmasında yaygın olarak kullanılan yöntemlerden biri düzeltilmiş bugünkü değer yöntemidir.
Özet (Çeviri)
In this dissertation, the differences between the capital budgeting decisions of domestically operating firms and the capital budgeting decisions of internationally operating firms are displayed. The importance of assessing of international investments from the parent perspective and the subsidiary perspective is explained. The effects of risk factors in the project evaluation such as exchange risk, inflation and politic risk are identified and it?s explained that how the discount factor used in discounting the project future cash flows differentiate according to national and international criteria.There are several factors that influence the multinational capital budgeting decision. The most important ones are that it?s normally appropriate for an MNC?s parent to assess the project from its perspective, a foreign project normally is more beneficial to the parent when foreign currency appreciates over the life of the project, the impact of exchange rate movements on cash flows to the parent tends to be greater when the project provides most or all of the investment and less when the foreign project is financed with debt from the host country, blocked funds have a greater adverse impact on a foreign project when the investment oppurtunities in the foreign country are limited.Since most foreign projects involve some uncertainty because of country-spesific factors, the capital budgeting process should attempt to account for the uncertainty. In the multinational capital budgeting one of the most common ways to account for uncertainty is risk-adjusted present value method.