Yüksek enflasyon dönemlerinde finansal raporlama ve örnek bir uygulama
Financial reporting in hyperinflationary economies and sample applications
  1. Tez No: 417633
  2. Yazar: FATİH ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖMER İPÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe Denetim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Fiyatların sürekli olarak arttığı ekonomilerde işletmeler, faaliyetlerini devam ettirirken oldukça güçlük çekmektedirler. Çünkü yüksek enflasyon işletmelerin ekonomik ve finansal yapılarını bozmakta ve kaynakların yanlış yönlendirilmesine neden olmaktadır. İşletme yöneticileri, işletme ile ilgili alınacak kararlarda finansal raporlardan yararlanmaktadırlar. Yüksek enflasyon nedeniyle, tarihi maliyetlerle hazırlanan finansal raporlar objektif olmamakta ve yetersiz kalmaktadır. Bu nedenle işletmelerin finansal raporlarının belirli bir ilke ve esaslara göre düzeltilmesi gerekmektedir. Bunun için ulusal ve uluslararası boyutta çalışmalar yapılmaktadır. Ülkemizde de bununla ilgili olarak yüksek enflasyon dönemlerinde finansal raporlama standardı oluşturulmuştur. Bu tez çalışmasının kapsamında TMS 29, SPK Tebliği, ve MSUGT detaylı olarak incelenmiş, TDHP kapsamında örneklerle açıklanmıştır. Çalışma dört ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde finansal raporlama kavramı, ikinci bölümde enflasyonun muhasebe üzerine etkileri detaylı olarak incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise genel fiyatlar düzeyi muhasebesi ele alınarak, detaylı olarak enflasyon düzeltmesinin ne şekilde yapılacağına ilişkin bilgiler verilmiştir. Dördüncü bölümde ise enflasyon düzeltmesine ilişkin uygulamalı örnek işlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the economies where prices constantly increase, Enterprises have considerable difficulties in conducting their activities. Because, high inflation damages enterprises' economic and financial structure and it causes misallocation of the resources. Managers of the enterprises benefit from the financial reports while taking decisions. Due to high inflation, financial reports prepared with historic costs are not objective and sufficient. Therefore, it is necessary to correct financial reports according to certain principles and rules. International and national studies have been conducted to overcome this issue. In our country, certain financial reporting standards are determined during inflation periods concerning this issue. Within the scope of the thesis, Association of capital market's notice and general communique on accounting system application have been examined in detal. Within the scope of Uniform Accounting Plan, it is explained with examples. The study has 4 main parts. In the first part, the concept of financial reporting, in the second part the effects of inflation on accounting are examined in detail. In the third part by tackling the general price level adjusted accounting, information concerning how to reform inflation in detail is represented. In the fourth part, applied examples are given regarding inflation reform.