Enflasyon muhasebesinin TMS/TFRS, BOBİ FRS, MSUGT/VUK açısından karşılaştırmalı incelenmesi ve örnek uygulama
Examination of inflation accounting in terms of TAS/TFRS, FRS for LMSE, MSUGT/VUK and example application
  1. Tez No: 926564
  2. Yazar: BURAK BAŞER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HABİB AKDOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 412
Özet
Finansal raporların karşılaştırılabilirliği ve güvenirliliği, işletme yönetiminin, ortakların, yatırımcıların ve diğer finansal tablo kullanıcılarının daha doğru kararlar almalarına yardımcı olmaktadır. Ancak enflasyonun yüksek olduğu dönemlerde finansal tablolardaki tutarlar gerçeği yansıtamadığı için anlamsızlaşmakta, güvenilir finansal bilgiden uzaklaşmakta ve finansal tabloların karşılaştırabilir olma özelliği kaybolmaktadır. Dünyada 1980'li yıllarda yüksek enflasyonun ekonomik hayatın bir parçası haline gelmesiyle birlikte, tarihi maliyetlere dayalı muhasebe ilkeleri artık işletmelerin mali durumunun doğru olarak yansıtmamaya başlamıştır. Bununla birlikte, raporlama döneminde enflasyonun etkisini sunulan rakamlara yansıtacak bir yola ihtiyaç duyulmuştur. Bu çalışmada, MSUGT/VUK kapsamında enflasyon muhasebesi düzenlemeleri ile TMS-29 ve BOBİ FRS Bölüm-25“Yüksek Enflasyonlu Dönemlerde Finansal Raporlama”standartları temel konularda karşılaştırmalı olarak incelenmiş ve her bir düzenleme çerçevesinde örnek uygulama yapılmıştır. TMS-29 ve BOBİ FRS Bölüm 25 birbiri ile uyumlu olmasına rağmen MSUGT/VUK ile standartlar, amaç, kapsam, genel fiyat endeksi, düzeltilecek finansal tablolar, borçlanma maliyetleri ve karşılaştırmalı finansal bilgiler konularında farklı düzenlemeler içerdiği tespit edilmiştir. Örnek uygulama sonucunda ise, standartlar kapsamında kar veya zarar tablosunun düzeltilmesi işletmenin faaliyet sonuçlarını olumlu etkilediği; düzeltme işleminde kullanılacak genel fiyat endeksinin (TÜFE) farklı olması ve bazı parasal olmayan kalemlerin cari ölçüm birimi (gerçeğe uygun değer ve yeniden değerleme modeli) ile ifade edilmesi ise düzeltilmiş toplam aktif tutarının mevcut sisteme göre düzeltilmiş toplam aktif tutarından daha düşük çıkmasına neden olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The comparability and reliability of financial reports are essential for business management, shareholders, investors, and other financial statement users in making informed decisions. However, during periods of high inflation, financial statement figures may fail to reflect economic reality, leading to a loss of meaningful information, reduced reliability, and diminished comparability. Globally, as high inflation became a persistent issue in the 1980s, historical cost-based accounting principles no longer accurately represented businesses' financial positions, necessitating an approach to incorporate inflation effects into financial reports. This study provides a comparative analysis of inflation accounting regulations under MSUGT/VUK and the standards outlined in TAS 29 and LMSE FRS Section 25,“Financial Reporting in Hyperinflationary Economies,”with an illustrative application for each framework. While TAS 29 and LMSE FRS Section 25 align in many aspects, MSUGT/VUK diverges in terms of objectives, scope, general price index, financial statements subject to restatement, borrowing costs, and comparative financial information. The results indicate that restating the statement of profit or loss under these standards positively impacts operating results, yet differences in the general price index (CPI) used for adjustments and the measurement of certain non-monetary items based on current valuation models (such as fair value and revaluation model) result in a lower restated total asset amount compared to the existing system.