İhracatta KDV iadesinin hesaplanması, iade süreci ve örnek bir uygulama
Calculation of export refunds KDV, reporting, supervision, and accounted for example an application
  1. Tez No: 417636
  2. Yazar: MEHTAP KUTLU KOCAKOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN TAŞTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Günümüz dünya ekonomisinde Türkiye gibi gelişmekte olan ve cari açığın fazla olduğu ülkelerde dış ticaret dengesinin sürdürülmesi ve döviz ihtiyaçlarının karşılamasında ihracat hayati önem arz etmektedir. İhracatçıların işlemlerini sürekli hale getirmeleri için finans kaynakların sağlıklı olması gerekmektedir. Katma Değer Vergisi iade ve mahsup taleplerinin hızlı bir şekilde gerçekleşmesi bu yüzden çok önemlidir. İşlemlerin hızlanması ise iade dosyaların tam ve doğru olarak oluşturulması ile mümkündür. KDV iadesi; ihracatta rekabet koşullarını eşitlemek için ihracatçıların yüklendiği verginin iadesini sağlayan bir sistemdir. Öte yandan ekonomik gelişmelerimize paralel olarak KDV'nin yürürlüğe girdiği günden bu yana ihracat mevzuatı ile KDV istisna ve iade uygulamasının sık sık değişmesi, bu konudaki mevzuatın izlenmesinde bazı sorunlara neden olmaktadır. Mükellefler başta olmak üzere muhasebeciler, mali müşavirler, yeminli mali müşavirler ve vergi dairesi çalışanları, uygulama aşamasında çeşitli zorluklar yaşamaktadırlar. Tezin amacı, ihracat istisnadan doğan KDV iadenin sürecinin, denetimi ve raporlanmasının daha iyi anlaşılmasına katkıda bulunmaktır. Anahtar Kelimeler : KDV, KDV İade, İhracat İstisnası
Özet (Çeviri)
In today's world of emerging economies such as Turkey and the continuation of the trade balance and the current account deficit than in countries where exports are vital to meet the foreign exchange needs. The financial resources to make the process of continuous exporter must be healthy. Rapid realization of the Value Added Tax refunds and offsetting demand is therefore very important. The acceleration of the process of returning the file as possible with the creation of complete and accurate. VAT refund; export tax rebate is a system that is installed to equalize the competitive conditions for exporters. However, in parallel with economic development added to our VAT's the day of entry into force of the export laws change frequently and since VAT exception of the refund application, it causes some problems in monitoring the legislation in this regard. Accountants, especially taxpayers, accountants, certified public accountants and tax office workers, are experiencing many difficulties in the implementation phase. The aim of the thesis, VAT refund arising from export of process exceptions, auditing and reporting contribute to a better understanding. Keywords : VAT, VAT Returns, Export Exemption