Uygulamalarla ihracatta KDV iadesinin hesaplanması,muhasebe kayıtlarına alınması ve iade sürecinin gerçekleştirilmesi
Calculating the VAT refund in exports with applications, taking the accounting records and performing the return process
  1. Tez No: 587021
  2. Yazar: SEVCAN TAŞKIN KESİM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN BARAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: İşletme Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 242
Özet
Vergi teşvikleri içerisinde en önemli uygulamalardan bir tanesi de ihracata yönelik KDV iadesi uygulamasıdır. KDV iadesi teşviki hakkında yeterli mevzuat bilgisi olmasına karşın uygulamaya dair sürecin bir bütün halinde açıklayan detaylı bir çalışma bulunmamaktadır. Bu tür çalışmaların bulunmaması nedeniyle iade sürecinde karşılaşılan birçok sorunları cevaplayacak detaylı ve bütünselliği sağlayan bir çalışma olmadığı görülmektedir. Bu yüzden KDV iade sürecinin, hesaplanması, muhasebe kayıtlarına işlenmesi, VEDOP sistemine nasıl aktarım yapıldığı ve iade dosyasının nasıl hazırlanacağına dair yeterli bir akademik çalışma bulunmadığın için kapsamlı bir iade sürecinin nasıl gerçekleşmesi gerektiğini bu çalışma ile çözümleye çalışılmıştır. Bu çalışmada öncelikle genel hatlarıyla KDV kanunundan, ihracat tanımından, ihracatın şekillerinden ve türlerinden, ihracat teşviklerinden, ihracatta KDV iade tutarının nasıl hesaplandığı ve bu hesaplamaların belgelendirmesi, muhasebe kayıtlarına alınması, hazırlanan verilerin VEDOP sistemine aktarımı ile ilgili resmi kurumlarla yapılan yazışmaların örnek uygulamalarla sistemin nasıl işlediği açıklanmaya çalışılmıştır. Bu çalışma ile ihracat, ihracat teşvikleri, KDV iadesi hesaplanması, muhasebeleştirilmesi, iade sürecin nasıl işlediği bu süreçte karşılaşılan sorunların nasıl çözümlendiğini, örnek uygulamalarla anlatıldığı için bu çalışmayı inceleyen kurum ve kişilerin süreç hakkında detaylı bir bilgiye sahip olarak süreci takip edebilmeleri hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
The most crucial application of tax incentives is the VAT Refund for exports. Although there is sufficient legislation on VAT refund incentives, there is no detailed study explaining the whole process. Due to the lack of such studies, it is seen that there is no detailed and complete study to answer the many problems encountered in the extradition process. Therefore, it is tried to analyze how a comprehensive extradition process should be carried out since there is not enough academic study about how the VAT refund process is calculated, processed into accounting records, how to transfer to VEDOP system and how to prepare the return file. In this study, firstly, the general principles of VAT law, export definition, forms and types of exports, export incentives, export VAT refund amount is calculated and these calculations to be documented, accounting records, the transmission of the data to the VEDOP system with the official practices of the correspondence of the system with the sample applications how the system works tried to explain. With this study, export, export incentives, calculation of VAT refunds, accounting, how the return process works, how the problems encountered in this process are resolved, as it is explained by the sample applications, it is aimed that the institutions and people who study this study can follow the process with a detailed knowledge about the process.