İhracatta Katma Değer Vergisi iadesi ve muhasebeleştirilmesi
Refund and accounting of Value Added Tax in export
  1. Tez No: 775555
  2. Yazar: CİHAN ERGAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEDET İĞDE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mali İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
1985 yılından bu yana yürürlükte bulunan Katma Değer Vergisi, harcamalar üzerinden alınan bir vergi türüdür. Türk vergi kanunları içerisinde en geniş yelpazeye sahip olan bu vergi, harcamalar üzerinden toplanıyor olması nedeniyle toplumdaki hemen hemen herkesi yakından ilgilendirmektedir. KDV uygulamasında yer alan istisnalar vergilendirmede önemli bir yer tutmaktadır. Özellikle ihracat yapan mükelleflere tanınan istisnaların birçoğu Katma Değer Vergisi kanununun 11. Maddesinde yer almaktadır. İhracata yönelik sunulan KDV teşvikleri hakkında yeterli mevzuat hükümlerinin bulunmasına rağmen uygulamaya dair iade sürecinin bir bütün halinde açıklayan detaylı bir çalışma bulunmamaktadır. Bu sebepten KDV iade süreci hakkında bilgi vermek, iade türlerine ilişkin açıklamalarda bulunmak, alınabilecek iade tutarlarının hesaplanması ve yasal zeminde muhasebe kayıtlarının ne şekilde yapılması gerektiğine dair bilgiler sunmak ve kapsamlı bir iade sürecinin nasıl gerçekleşmesi gerektiğini yapılan bu çalışma ile çözümlemeye çalışılmıştır. Yapılan bu çalışmada öncelikli olarak KDV kanunundan, ihracatın kavramsal çerçevede değerlendirilmesinden, ihracat şekillerinden ve türlerinden, bunlara ilişkin sağlanan teşviklerden, ihracatta KDV iade tutarının nasıl hesaplanması gerektiği ve muhasebe kayıtlarının nasıl tutulması gerektiğine dair çalışmalar sunulmuştur. Söz konusu çalışma ile ihracat, ihracat teşvikleri, KDV iadesinin hesaplanması, muhasebeleştirilmesi, iade sürecinin nasıl yürütüldüğü vb. süreçler örnek uygulamalar ile gösterilmesinden dolayı literatüre katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Since 1985, Value Added Tax is a tax levied on expenditures. This tax, which has the most comprehensive range among the Turkish tax laws, is closely related to almost everyone in the society since it is collected on expenditures. The exemptions in VAT applications have an important place in taxation. Many exemptions granted, especially to exporting taxpayers, are included in Article 11 of the Value Added Tax law. Although there are sufficient legislative provisions on VAT incentives offered for exports, there is no detailed study explaining the refund process as a whole. For this reason, it has been tried to provide information about the VAT refund process, to make explanations about the types of refunds, to provide information about the calculation of the refund amounts that can be received and how the accounting records should be made on the legal basis, and to analyze how a comprehensive refund process should be realized with this study. In this study, first of all, the VAT law, the evaluation of exports in the conceptual framework, the forms and types of exports, the incentives provided for them, how the VAT refund amount should be calculated in exports and how the accounting records should be kept are presented. With this study, exports, export incentives, VAT refund calculation, accounting, how the refund process is carried out, etc. It contributes to the literature as the processes are shown with sample applications.