Bağımsız denetim ve denetimde kanıt toplama teknikleri
Independent audit and control evidence collection techniques
  1. Tez No: 417644
  2. Yazar: İRFAN BOZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KADİR TUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Ülkemizde bağımsız denetim, son zamanlarda ekonomi piyasalarındaki gelişmeleri takip ederek önemli bir hale gelmiş ve gelişme kaydetmiştir. Ekonominin içinde aktif olarak rol alan bilgi kullanıcıları bağımsız denetim sonucu hazırlanan raporlardan faydalanarak yatırıma ilişkin kararlarında strateji belirlerler. Bu sebepten ötürü denetim raporlarına ilişkin bağımsızlık, tarafsızlık ve dürüstlük gibi kavramların önemi günden güne artmakta olup ve bağımsız denetim kalitesinin arttırılmasına ilişkin düzenlemeler karşımıza çıkmaktadır. Günümüz ekonomi piyasalarında kullanılan en yaygın denetim türü, genel kabul görmüş muhasebe ilkeleri ve muhasebe standartlarına uygun olarak gerçekleştirilerek mali tablolar denetimini de içeren muhasebe denetimidir. Bağımsız denetim, ekonomi piyasaları içinde var olan bilgi kullanıcılarına fayda sağlamanın yanı sıra egemen güç devletin en önemli geliri olan verginin toplamasına da fayda sağlamaktadır. Anahtar Kelimeler : Denetim, Bağımsız Denetim, Kanıt Toplama Teknikleri
Özet (Çeviri)
Auditing in our country recently, economy, markets have become important developments and progress. The information on an active role in the economy, the independent audit report prepared as a result of users taking advantage of the investment-related decisions of the strategy. For that reason the control report concerning the independence, impartiality and integrity, the importance of terms like is increasing day by day and an independent audit of the quality of labour regulations. The most commonly used control type today's economic markets, generally accepted accounting principles and accounting standards, including auditing of financial statements by performing accounting controls. Independent auditors have in the economic markets, in addition to providing benefits to users of the information that the sovereign power of the State to the one of the most important income tax benefits to the collection. Key Words : Control, Independent Auditors, In Evidence Collection Techniques