Lise öğrencilerinin depresyon, anksiyete, stres ve internet bağımlılığı ilişkisinin bazı değişkenlerine göre yordanması
High school students depression , anxiety, stress and internet dependence and prediction of some variables by relationship
  1. Tez No: 417727
  2. Yazar: YEKTA KORKMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ITIR TARI CÖMERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu araştırma, Diyarbakır ili merkez ilçesindeki özel bir lisenin lise 1 ve lise 2 öğrencilerinin depresyon, anksiyete, stres ve internet bağımlılığı ilişkisine etki eden yaş, cinsiyet, ebeveyn eğitim durumu, internet kullanma nedeni gibi faktörler ile ilişkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini, 50 lise 1 ve 50 lise 2 toplam 100 kişi oluşturmuştur. Veri toplama için Kişisel Bilgi Formu, İnternet Kullanım Ölçeği, Depresyon, Anksiyet, Stres Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma verilerinin istatistiksel analizi“SPSS 19.0 for Windows”programı ile gerçekleştirilmiştir. Uygulama sonrasında verileri değerlendirmeye başlamadan önce, çalışmada kullanılan tüm ölçeklerin güvenilir olup olmadığının belirlenmesi için Cronbach Alpha Katsayısı yapılmıştır. Pearson çarpım moment korelasyon katsayısı gibi istatistiksel teknikler kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim of this research, Diyarbakir central province in a private high school high school 1 and school 2 students depression, anxiety, stress, and internet addiction relations affecting the age, gender, parental education level, use the internet as a cause factors and the relationship was conducted to analyze. Sample is 100 people, 50 high school 1 and 50 high school 2, constitute the research study sample. For data collection was used personal information form, Internet usage scale, Depression, Anxiety, and Stress Scale. Statistical analysis of survey data was carried out with“SPSS 19.0 for Windows”program. After application, the data evaluation before starting, all of the scales used in this study to determine whether reliable Cronbach's alpha coefficients were made. Pearson product moment correlation coefficient was used as the statistical techniques.