The effects of auditory and visuo-spatial secondary tasks on lane maintenance in predictable and unpredictable driving conditions
Tahmin edilebilir ve tahmin edilemez sürüş şartlarında işitsel ve görsel-mekansal ikincil görevlerin şeridi koruma üzerindeki etkileri
  1. Tez No: 417912
  2. Yazar: SEDA ÖZBOZDAĞLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MİNE MISIRLISOY, DOÇ. DR. TÜRKER ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışma, işitsel ve görsel-mekânsal (uzamsal) ikincil görevlerin, tahmin edilebilir ve tahmin edilemez sürüş koşullarında, şerit pozisyonundaki değişkenliklere olan etkilerini araştırmaktadır. Çalışmanın bir amacı da algılanan sürüş becerileri ve güvenlik becerilerinin araç kullanma performansına olan etkilerini keşfetmektir. Altmış altı katılımcı Sürücü Beceri Anketini doldurmuş ve simülatörde araç kullanmıştır. Tahmin edilebilirlik rüzgâr eklenmesiyle ve ikincil görev yükü, işitsel n-geri göreviyle ya da görsel-mekânsal n-geri göreviyle manipüle edilmiştir. Sonuçlara göre, tahmin edilebilir sürüş koşulunda, işitsel yük şerit pozisyonundaki değişkenliği azaltmıştır fakat görsel-mekânsal yük şerit tutmada önemli bir değişikliğe yol açmamıştır. Tahmin edilemez sürüş koşulunda, işitsel yük şerit tutmada önemli bir değişikliğe yol açmamışken, görsel-mekânsal yük şerit pozisyonundaki değişkenliği arttırmıştır. Hem işitsel hem de görsel-mekânsal grubundaki, algılanan sürüş becerileri düşük sürücüler tüm koşullarda şerit pozisyonunda en yüksek değişkenliği göstermişlerdir. Sonuçlar, hiyerarşik kontrol teorisi ve çalışma belliği modeli taban alınarak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The present study investigated the effects of auditory and visuo-spatial secondary tasks on variability in lane position in predictable and unpredictable driving conditions. The study also aimed to explore the impacts of perceived driving skills and safety skills on driving performance. Sixty-six participants filled out the Driver Skill Inventory and drove a simulated vehicle. Predictability was manipulated by adding wind gusts and secondary task load was manipulated by an auditory delayed digit recall n-back task or a visuo-spatial n back task. Results demonstrated that in the predictable driving condition, load decreased lane position variability in the auditory condition, however in the visuo-spatial condition; there was no significant difference in lane positioning between the no-load and the load conditions. In the unpredictable driving condition, there was no significant difference in lane positioning between the no-load and the load conditions in the auditory condition while, in the visuo-spatial condition, load increased lane position variability. Drivers from both auditory and visuo-spatial groups with low perceived driving skills showed the highest variability in lane position in all conditions. Results were discussed on the basis of distracted driving literature, Hierarchical Control Theory, and Working Memory Model.