The effects of parenting and child temperament on anxiety problems among toddlers: The mediating role of mother-child attachment
Ebeveynlik stilleri ve mizaç özelliklerinin çocuklardaki kaygı bozuklukları üzerindeki etkileri: Anne-çocuk bağlanma stillerinin aracı rolü
- Tez No: 417911
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL KAZAK BERUMENT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Kaygı bozuklukları, erken çocukluk döneminde sıkça görülmekte ve birçok faktörle ilişkilendirilmektedir. Kaygı problemleri üzerine yapılan geçmiş çalışmalar gösteriyor ki, ebeveynlik ve çocuklardaki mizaç özellikleri bu faktörlerin başında gelmektedir. Bu çalışma kapsamında, ebeveynlik boyutları olarak annenin aşırı korumacılığı ve duygusal sıcaklığı ile çocuğun mizaç özellikleri olarak çekingenlik ve olumsuz duygulanımın, çocukların kaygılarıyla ilişkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bununla birlikte, anne-çocuk bağlanma stillerinin (özellikle güvenli ve kaygılı bağlanma stilleri) aracı rolü de incelenmiştir. Çalışmanın amacına yönelik olarak, ev ziyaretleri yapılmış ve 90 anne-çocuk çifti çalışmaya katılmıştır. Çocukların yaşları 18 ile 36 ay aralığındadır. Annelere, ebeveynlik, çocuğun mizaç özellikleri ve kaygısını değerlendiren çeşitli ölçekler uygulanmıştır. Annelerin değerlendirme sonuçlarına ek olarak, gözleme dayalı ölçme araçları da kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, beklendiği gibi kaygı bozukluklarıyla duygusal sıcaklık arasında olumsuz yönde bir ilişki varken; annenin aşırı korumacılığı, çocuğun çekingenliği ve olumsuz duygulanımı arasında olumlu yöndedir. Bir başka ifade ile, annenin duygusal sıcaklığı arttıkça çocuğun kaygı düzeyi düşmekte; annenin aşırı korumacılığı, çocuğun çekingenliği ve olumsuz duygulanımı arttıkça çocuğun kaygı düzeyi de artmaktadır. Elde edilen bu sonuçlar ilgili alan yazın ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Anxiety problems are frequently seen in early childhood and there are many factors associated with them. Parenting and child temperament characteristics are the two of those factors which have previously been found as related to anxiety problems in toddlerhood. Maternal overprotectiveness and emotional warmth as parenting dimensions; behavioral inhibition and negative emotionality as child temperament characteristics were aimed to investigate in relation with children's anxiety in the scope of this study. Also, the mediating role of mother-child attachment (particularly secure and ambivalent attachment types) was examined. To accomplish the goals of the present study, home visits were conducted and 90 mother-child dyads participated in this study. Age range of the children was 18 to 36 months. Mothers completed several scales assessing parenting, child temperament characteristics, and anxiety. In addition to mother-reported assessment, observation-based measurement tools were used, as well. Results revealed that, as expected, maternal overprotectiveness, behavioral inhibition, and negative emotionality are positively; whereas emotional warmth is negatively associated with anxiety problems among toddlers. Results were discussed under the light of literature.