The role of social dominance orientation, empathy, and perceived threat in predicting prejudice of Turkish citizens toward Syrian immigrants
Türkiye vatandaşlarının Suriyeli sığınmacılara yönelik önyargısını yordamada sosyal baskınlık yönelimini, empatinin, ve gruplararası tehdidin rolü
  1. Tez No: 417913
  2. Yazar: EZGİ KARAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAY SAKALLI UĞURLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu tezin amacı sosyal baskınlık yönelimi (SBY), gruplar arası tehdit ve empatinin Türkiye'deki Suriyeli sığınmacılara yönelik önyargı üzerindeki etkisini araştırmaktır. Son günlerde ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan Suriyelilerin artan sayısıyla, Türkiye vatandaşlarının Suriyeli sığınmacılara yönelik pozitif tutumu da önyargılı tutumlara dönüşmektedir. Bu değişmekte olan şartlar altında, Türkiye vatandaşlarının Suriyeli sığınmacılara yönelik tutumları önyargı yordayan iki kavram vasıtasıyla ele alınacaktır: Sosyal Baskınlık Yönelimi ve Birleşik Tehdit Teorisi. Önyargılı tutumlar, sosyal uzaklık ve dış gruba yönelik olumsuz duygular ile tanımlanmıştır. SBY, empati ve gruplar arası tehdit algısının önyargılı tutumlar üzerindeki rolü, çoklu regresyon analizleri ve arabulucu değişken analizleri ile 592 katılımcıdan toplanan veri üzerinden incelenmiştir. SBY, SBY-B (Baskınlık) ve SBY-E (Eşitlik) olmak üzere iki faktörlü bir çözüme işaret ettiğinde, etkisi iki ayrı kavram üzerinden incelenmiştir. Analizler sonucunda, sosyal uzaklığın, SBY-E ve genel tehdit tarafından, dış gruba yönelik olumsuz duyguların, SBY-B, genel tehdit ve kültürel farklılık tehditi tarafından ve dış gruba yönelik olumlu duyguların SBY-B, SBY-E, empati ve genel tehdit tarafından yordandığı görülmüştür. Ayrıca, dış gruba yönelik olumsuz duygular ve SDO-B arasındaki ilişkiye kültürel farklılık tehdidi aracı olurken empati, SBY-B, SBY-E ile dış gruba yönelik olumlu duygular arasındaki ilişkiye aracı olmaktadır. SBY-B ve dış gruba yönelik olumlu duygular arasındaki ilişkiye de genel tehdit, aracı olmaktadır. Sığınmacılarla iletişim halinde olan (örn. Suriyeli sığınmacılarla çalışan ve Suriyeli sığınmacıların yoğun olduğu bölgelerde yaşayan) ve olmayan katılımcılar arasında yapılan ek analizler de Gruplar Arası Temas Kuramanın altını çizmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the current thesis is to investigate the impact of social dominance orientation (SDO), perceived threat, and empathy on prejudice toward Syrian immigrants in Turkey. Recently, with the increased number of Syrian immigrants entering Turkey by escaping the civil war in their country, the attitudes of the citizens of Turkey toward Syrian immigrants changed from positive into prejudicial ones. Under these changing circumstances, attitudes of citizens of Turkey toward Syrian immigrants were studied within the frameworks of empathy and two prejudice-explaining concepts: Social Dominance Orientation and Integrated Threat Theory. The prejudicial attitudes were conceptualized with social distance and negative affect. To investigate the effect of SDO, empathy and perceived threat on prejudice, multiple regression analyses and mediational analyses were conducted after collecting data from 592 individuals. As the SDO indicated two-factor solution, SDO-D (dominance) and SDO-E (egalitarianism), they were added separately to the analyses. After the analyses, social distance was predicted by SDO-E and general threat, negative threat was predicted by SDO-D, general threat and cultural difference threat, whereas positive affect was predicted by SDO-D, SDO-E, empathy, and general threat. Furthermore, cultural difference threat, significantly mediated the relation between SDO-D and negative affect; empathy, significantly mediated the relation between SDO-D, SDO-E, and positive affect and general threat significantly mediated the relation between SDO-D and positive affect. Additional analyses conducted for differentiating attitudes of the participants who contacted the Syrian immigrants (e.g., the ones worked with Syrian immigrants, the ones lived in populous cities in terms of Syrian immigrant population) underlied the Intergroup Contact Theory.