The influence of poverty on school readiness of 5-year-old children: Mediating roles of home environment and parenting
Yoksulluğun 5 yaş çocuklarının okul olgunluğu üzerine etkisi: Ev ortamının ve ebeveynliğin aracı rolü
- Tez No: 417918
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL KAZAK BERUMENT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışma, yoksulluk ve okul olgunluğu arasındaki ilişkide, ev ortamının karmaşıklığı ve uyarıcılığı gibi özellikleri ile anne ile ilgili depresyon ve ebeveynlik kalitesi gibi faktörlerin aracı rolünü incelemiştir. Yoksulluğun tanımlanmasında, ailenin geliri, ebeveynlerin eğitim düzeyi, gıda güvencesizliği gibi materyal sıkıntıları temel alınmıştır. Okul olgunluğu kapsamında ise çocukların alıcı kelime bilgileri, matematik becerileri ve sesbilgisel farkındalıkları değerlendirilmiştir. Çalışmanın katılımcıları, Ankara ve Mersin'in düşük sosyo-ekonomik bölgelerinde yaşayan 5 yaş çocukları ve anneleridir. Çalışmanın hipotezleri Yapısal Eşitlik Modeli kullanılarak“Path”analizi aracılığı ile test edilmiştir. Çalışmanın sonuçlarına göre, yoksulluk değişkenlerinden ailenin gelir düzeyi pozitif, gıda güvencesizliği negatif olarak, ev ortamının karmaşıklığı, uyarıcılığı ve annelerin saldırgan/düşmanca ebeveynliği aracılığı ile çocukların okul olgunluğunu yordamıştır. Ev ortamının uyarıcılığı, çocukların kelime bilgileri ve matematik becerileri ile pozitif olarak ilişkili iken, annelerin saldırgan/düşmanca ebeveynliği çocukların kelime bilgileri, matematik becerileri ve sesbilgisel farkındalıkları ile negatif olarak ilişkili olarak bulunmuştur. Çalışmanın bulguları, literatürdeki diğer çalışmalar ile de tutarlıdır. Çalışma sonuçlarına göre, yoksulluk, çocukların okul olgunluğunu ev ortamının özellikleri ve ebeveynlik kalitesi aracılığı ile etkilemektedir. Çalışmanın bulguları, daha sonraki çalışmalara yön verecek ve sosyal politikaların geliştirilmesine ışık tutacak şekilde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The current study investigated the mediating roles of home environment characteristics such as chaos and stimulation, in addition to the mediating roles of maternal factors such as maternal depression and parenting quality in the relationship between poverty variables (income, parental education, material hardships including availability of materials and opportunities and food insecurity) and school readiness outcomes including vocabulary, mathematic skills and phonological awareness. Participants were 5 year-old children and their mothers living in socioeconomically disadvantaged regions of Ankara and Mersin. A path analysis using structural equation modeling (SEM) was performed to test the hypotheses of the study. The results indicated that among the poverty variables, family income level positively but food insecurity of the household negatively predicted children's school readiness outcomes through household chaos, stimulation in the home environment and maternal hostility. Stimulation in the home environment was positively associated with children's vocabulary and mathematic skills, whereas maternal hostility was negatively associated with vocabulary, mathematic skills and phonological awareness of children. The findings of the study are consistent with the literature, suggesting that the influence of poverty on children's school readiness is mediated by the characteristics of the home environment and parenting quality. The findings of the study were discussed for further research and social policies.