Kariyer yönetimi-iş stresi ilişkisi ve imalat sektöründe bir araştırma
The relationship between career management and job stress: A research on the industrial sector
- Tez No: 417937
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. UMUT KOÇ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İşletme, Business Administration
 - Yıl: 2015
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 127
Özet
Günümüz dinamik çalışma koşullarının bir sonucu olarak kariyer kavramı oldukça önem kazanmıştır. Mevcut bir işte istihdam edilen personeller sahip oldukları entelektüel bilgi birikimini de göz önünde alarak kendi kişisel hedeflerine ve örgüt hedeflerine uygun faaliyetler dizisi oluşturmak istemektedir. İnsanlar yaptıkları işlerle kendi iş yapabilme kapasitelerini ve etkinliklerini arttırmaya çalışırken bir tür baskı hissetmektedirler. Bu nedenle stres kavramı bireyler içini gün geçtikçe artan bir öneme sahip olmaktadır. İş dünyasında da bireyleri örgütsel faaliyetlerde kontrol altında tutan bir denge unsuru olan stresin kariyer yönetimi ile ilişkisi bu noktada önem kazanmaktadır. Bu çalışmanın amacı kariyer yönetimi ve iş stresi ilişkisini incelemektir. Bu araştırma Tekirdağ ilinde faaliyet gösteren 15 imalat işletmesinde gerçekleştirilmiştir. Araştırma için Netemeyervd.'nin (2005) İş Stresi Ölçeği ve Küçük' ün (2012) Kariyer Yönetimi Ölçeği kullanılmıştır. Kariyer yönetiminin iki boyutu ile iş stresi arasında korelasyon analizi gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucunda yapılan korelasyon analizine göre; iş stresi ile örgütsel kariyer yönetimi arasında istatistiksel açıdan anlamlı ve olumsuz bir ilişki bulunurken iş stresi ile bireysel kariyer yönetimi arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir ilişki olmadığı ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
As a result of variable working conditions in this age, concept of career has become even more important. Employees want to form their activities which is appropriate both for their individual goals and organizational goals. Moreover, they consider their intellectual accummulation of knowledge. While employees try to increase their working capacity and efficiency, they feel pressure on themselves. Therefore stress concept has become an insperable part of daily life. Stress- career management relationship gains importance at this point. The objective of this study is the examination of the relationship between career management and job stress and the perception of white collar employees who works in a industrial sector. The research has been conducted in 15 industrial companies from Tekirdağ. The Job Stress Scale of Netemeyer et al (2005) and the Career Management Scale of Küçük (2012) have been used for the resarch. The correlation analysis has been performed between two dimensions of career management and work stress. According to correlation analysis at the end of the research, there is a significant and negative relationship between organizational career management and job stress while there is no significant relationship between individual career management and job stress.