The antecedents of career decidedness among students majoring in aviation: The role of career stresss and career futures
Havacılık alanında eğitim gören üniversite öğrencilerinin kariyer kararlığındaki öncelikleri: Kariyer stresi ve kariyer geleceğinin rolü
- Tez No: 764935
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ENGİN ŞENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sivil Havacılık, İşletme, Civil Aviation, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışma hem kariyer geleceğinin aracı etkisini hem de kariyer stresinin kariyer kararı verme öz-yeterliği ve kariyer kararı ile ilişkisi üzerindeki düzenleyici etkisini araştırmayı amaçlamaktadır. Türkiye genelindeki üniversitelerin altı farklı havacılık anabilim dalındaki bölümlerinden 233 (54,3%) kadın ve 196 (45,7%) erkek bu çalışmanın toplam örneklemini oluşturmaktadır. Veriler, Demografik Bilgi Formu, Kariyer Karar Verme Öz-yeterlik Ölçeği-Kısa Formu, Kariyer Geleceği Envanteri ve Kariyer Kararlılığı Ölçeği uygulanarak toplanmıştır. Katılımcılar, 85 (Havacılık Yönetimi), 17 (Pilotaj), 88 (Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği), 117 (Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri), 90 (Uçak Bakım ve Onarım), 29 (Uçak Teknolojisi), 3 (Uçuş Harekât Yöneticiliği). Yol analizi yöntemi, modelin uyumu için en iyi istatistikleri sağladı. Araştırma bulgularına göre, kariyer iyimserliğinin hedef seçimi, problem çözme, bilgi toplama, hedef takip yönetimi ve kariyer kararlılığı arasındaki ilişkiye yüksek düzeyde ve olumlu şekilde aracılık ederken, iş bulma baskısının bu ilişkiyi yüksek düzeyde ve olumsuz yönde etkilediğini ortaya koymuştur. Diğer bir deyişle, bireylerin gelecekteki kariyerleriyle ilgili iyimser beklentileri, öz-yeterliklerini ve kariyer gelişimi konusundaki kararlılıklarını olumlu yönde etkilemektedir. Bununla birlikte, bireylerin maruz kaldıkları iş bulma baskısının derecesi, gelecekteki kariyer planlarına ilişkin kararlılık derecelerini olumsuz yönde etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
The present study intends exploring both the mediator effect of career futures and the moderator effect of career stress on the relationship with career decision making self-efficacy and career decidedness. 233 (54.3%) women and 196 (45.7%) men across six different aviation-majoring departments of universities throughout Türkiye constitutes the total sample of this study. The data was gathered via administering the Demographic Variables Form, the Career Decision Making Self-Efficacy Scale-Short Form, the Career Futures Inventory, and the Career Decidedness Scale. The respondents declared that they were registered to the following departments: 85 (Aviation Management), 17 (Pilot Training), 88 (Civil Aviation Transportation Management), 117 (Civil Aviation Cabin Services), 90 (Aircraft Maintenance and Repair), 29 (Aircraft Technology), 3 (Flight Dispatch Management). The path analysis method provided the best statistics for the goodness fit of the model. The study findings revealed that while career optimism highly mediated the relationship between goal selection, problem solving, self-appraisal, job information, planning, and career decidedness, employment pressure highly and negatively moderated this relationship. In other words, individuals' optimistic expectations about their future career have a positive impact on their self-efficacy and determinacy about career development. However, the degree of employment pressure under which individuals go through has a negative impact on their degree of decidedness regarding future career plans.