Sermaye yapısı ve karlılığa etkisi: Gıda firmaları üzerine bir çalışma
Capital structure and its impact on profitability: A study of listed food manufacturing companies in Borsa İstanbul
- Tez No: 417938
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZUM ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Diğer finansal karar alanlarındaki değişkenlerle olan yakın etkileşimlerinden dolayı sermaye yapısının belirlenmesi, en karmaşık olan finansal karar alanlarından birisidir. Sermaye yapısı, bir firmanın varlıklarını finanse ederken kullandığı borç ve özkaynak kompozisyonunu ifade etmektedir. Bu çalışmada 2008-2013 yılları arasındaki beş yıllık dönemde Borsa İstanbul'da kayıtlı ve işlem görmekte olan gıda üretim firmalarının sermaye yapılarının karlılıkları üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Özkaynak getirisi (ROE) ve varlık getirisi (ROA), bağımlı değişken olarak; kısa vadeli borç, uzun vadeli borç ve toplam borç ise, bağımsız değişken olarak kullanılmıştır. Sermaye yapısının karlılık üzerindeki etkisi Panel Veri Yöntemi ile analiz edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre bağımsız değişkenler (kısa vadeli, uzun vadeli ve toplam borçlar) ile varlık getirisi arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Bununla beraber bağımsız değişkenler ile özkaynak getirisi arasında anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Özkaynak getirisi ile hem kısa vadeli borç hem de uzun vadeli borç arasında anlamlı negatif ilişki bulunmuştur. Bu sonuç uzun vadeli borcun göreceli olarak pahalı olduğuna işaret etmektedir. Söz konusu durum, uzun vadeli borçlanmanın riskinin vergi yararlarını aştığını da göstermektedir. Diğer yandan toplam borç ve özkaynak getirisi arasında da anlamlı bir pozitif ilişki olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The capital structure is one of the most complex areas of financial decision making due to its interrelation with other financial decisions variables. Capital structure is the composition of debt and equity capital that comprise a firm's financing its assets. In this study we investigated the impact of capital structure on profitability of Turkish food manufacturing firms listed on Borsa Istanbul (BIST) during the six years period from 2008 to 2013. The study used Return on Equity (ROE) and Return on Asset (ROA) as dependent variables. In addition, short-term debt, long-term debt and total debt were used as independent variables. The impact of capital structure on profitability were analyzed using panel data methodology. According to the results, the relationship between all of the independent variables (short-term, long-term and total debts) and Return on Asset (ROA) is not significant. However, there is a significant relationship between independent variables and Return on Equity (ROE). It showed a significant negative relationship between short- term debt and profitability (return on equity). The result also revealed a significant negative relationship between profitability (return on equity) and long-term debt. This implies that the long-term debt have been relatively expensive. It also implies that the risk of using long-term exceeded the tax benefits. On the other hand the result revealed a significant positive relationship between total debt and profitability (return on equity).