Antalya ili Korkuteli ilçesi ve köyleri düz dokumaları
  1. Tez No: 417960
  2. Yazar: SIDIKA SILA SÖZEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. NAİLE RENGİN OYMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Crafts
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk Sanatları Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 273
Özet
Araştırmanın amacı öncelikle bölgedeki düz dokumaların yöre, dokuma tekniği, kalite, kullanılan malzeme, boyut vb. özelliklerinin tespit edilerek belgelenmesidir. Bölgedeki düz dokumalar çoğunlukla yün ve kıldan dokunulmuştur. Özellikle Küçükköy yöresinde yöre halkı kendi kurdukları tezgâhlarda dokumaları yapmaktadırlar. Çalışma hazırlanırken Korkuteli ve köylerindeki düz dokuma örnekleri fotoğraflanmış, ölçüleri alınmış, yüzey şemaları ve bu dokumalarda kullanılan motifler saptanmıştır. Dokuma örneklerinin daha sonra tekrar dokunabilmeleri için ise her bir örnek ayrı ayrı bilgisayar ortamında karelenmiştir. Ayrıca örneklerin yüzey şemaları ve motifleri yine bilgisayar ortamında çizilmiştir.Bunun yanında örneklerin, örnek no, envanter no, şekil no, inceleme tarihi, boyutları, dokuma yöresi, dokuma dönemi, dokuma teknikleri, dokuma kalitesi (10cm²), kullanılan malzeme, kullanılan renkler ve dokumanın durumu hakkında gerekli bilgiler çizelgeler halinde verilmiştir. Sonuç ve değerlendirme de ise örneklerin renk, motif, dokuma tekniği, kullanılan malzemeler, üretim yılları, kullanım şekilleri ayrıntılı bir şekilde çizelgeler halinde belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
The objective of the first research in the area of flat-woven, weaving technique, quality, materials used, size and so on. It is certified by the determination of properties.Flat woven from wool and hair in the region, mostly untouched. In particular, they are making weaving looms set up their own local communities in the region Küçükköy. Work preparing Korkuteli and flat swatches were photographed in the village, measurements taken, the surface schemes and motifs used in this document are identified. Swatches of then tap again to be able to have framed In each instance separately computers. Further, the surface of the samples were drawn again schemes and designs in the computer environment.Examples of addition, sample number, inventory number, form number, examination date, size, woven region, weaving period, weaving techniques, weaving quality (10cm²), the materials used, the necessary information about the status of colors and fabrics used are given in tables. Results and evaluation of the samples, the color, pattern, weaving techniques, materials used, production year, application forms are given in detail in the charts.