Antalya ili Korkuteli ilçesi atmosferik polenlerinin araştırılması
The Research of atmosphreic pollen grains in Korkuteli (Antalya city)
- Tez No: 85900
- Danışmanlar: PROF.DR. SEVİL PEHLİVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
ANTALYA İLİ KORKUTELİ İLÇESİ ATMOSFERİNDEKİ POLENLERİN ARAŞTIRILMASI (Yüksek Lisans Tezi) MUSTAFA TULUM GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 1999 ÖZET Antalya ili Korkuteli ilçesinde 01 Mart- 16 Kasım 1995 tarihleri arasında ilk kez yapılan aeropalinolojik bir çalışmadır. Çalışmamızda gravimetrik metodun uygulama aracı Durham (1946) kullanılmıştır. Durham aracına yerleştirilen preparatlarda polenlerin yoğunluklarının aylık dağılımları, tanımlanması ve sayımları yapılmış bulunan veriler sayısal olarak vede grafiklerle gösterilmiştir. Sonuçlar meteorolojik faktörlerle karşılaştırılmıştır. Bu çalışma bölgesi havasında en fazla rastlanan Pinaceae, Polygonaceae, Cupressaceae, Poaceae, Rosaceae, Chenopodiaceae / Amaranthaceae ve Oleaceae familyalarına ait polenlerdir. Bilim Kodu : 401. 03. 01 Anahtar kelimeler : Polen, Atmosfer, Korkuteli (Antalya) Sayfa adedi :55 Tez yöneticisi : Prof. Dr. Sevil Pehlivan
Özet (Çeviri)
II THE RESEARCH OF ATMOSPHREIC POLLEN GRAINS IN KORKUTELİ (ANTALYA CITY) M. Sc. Thesis Mustafa TULUM GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE & TECHNOLOGY February 1999 ABSTRACT This research aims the monthly distribution and morphological description of pollens belonging to Pinaceae, Cupressaceae, Poaceae, Asteraceae, Polygonaceae, Rosaceae, Plantaginaceae, Oleaceae and Chenopodiaceae /Amaranthaceae, families in the atmosphere of Korkuteli county between 1st day of March and 16th of November 1995 where no aeropalynological research has been made before. Durham, a device for gravimetrically method, was used for monthly distribution, description and number of pollens per cm2 of daily preparations placed on this device and results are compared with the meteorolgial factors. Microphotographs of taxa researched were taken. Science Code Key Words Page Number Adviser 401.03.01 Pollen, Atmosphere, Korkuteli (Antalya) 55 ProfDr. Sevil PEHLİVAN