Antalya İli Korkuteli İlçesi Köylerinde çayır-mera kullanımı ve yembitkileri tarımı ile ilgili sorunların saptanması üzerinde bir araştırma
- Tez No: 50329
- Danışmanlar: DOÇ.DR. RÜŞTÜ HATİPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
ÖZET Bu araştırma, Antalya ili Korkuteli ilçesine bağlı 11 köyde Akyar, Avdan, Bayat bademleri, Büyük köy, Datköy, Dereköy, Gümüşlü, Kayabaşı, Bülekler, Ulucak ve Yaz ir ) bulunan işletmelerde çayır-mer'a kullanımı ve yembitkileri tarımı ile ilgili mevcut sorunların saptanması amacıy yapılmıştır. Araştırmada anket yöntemi uygulandı. Anket, köylerin herbirinde tesadüfi olarak seçilen 10 çiftçiye uygulandı. Araştırmadan elde edilen sonuçlar özetle aşağıya çıkarılmıştır araştırmanın yürütüldüğü isletmelerde, işletme sahipleri 20-50 yaş grubunda V. 56.4lük oranla daha yoğun olarak bulunmuştur. Eğitim durumlarına bakıldığında, isletme sahiplerinin daha çok ilkokul mezunu oldukları saptanmıştır. İsletme sahiplerinin % 10.0“ ı okuma-yazma bilmezken, X 11.8' i sadece okur-yazar, ”/. 73. 6' sı ilkokul mezunu ve“/. 4.6' sı ise lise mezunu olarak bulunmuştur. Araştırmanın yürütüldüğü işletmelerin arazi büyüklükleri 0-50 dekar grupta yoğunlaşmıştır. İşletmelerin çoğu kuru tarıma dayalı ziraat yapmaktadır. Büyükköy'de mevcut işletmelerin V. 90* ında traktör bulunurken, Kayabaş' taki işletmelerin sadece % 10'nunda traktör bulunmuştur. 3) Anket yapılan işletmelerin % 89'. O'ında buğday, % 84.5' inde arpa ekilirken, yembitkisi ekimine rastlanmamıştır. 4) İncelenen işletmelerde ”/. 55.1 oranında kültür ırkı sığır yetiştiriciliği saptanmıştır. İşletmelerde bulunan küçükbaş hayvanların % 100' ü yerli ırktır. 5) Araştırmanın yapıldığı işletmelerde sığır, keçi ve koyunlar beraber incelendiğinde yapılan hayvancılığın daha çok süt amaçlı olduğu ortaya çıkmıştır.6) Anket. yapılan işletmelerin çoğu, büyükbaş hayvan besiciliğinde fabrika yem:.' ve saman kullanmaktadırlar. Küçükbaş hayvancılıkta yemleme, sadece sert ve kurak geçen kış günlerinde yapılırken yem olarak saman ve küspe tercih edilmektedir. 7) Anket yapılan işletmelerde ekstansif hayvancılık yapan işletmelerin, mevcut hayvanlarını daha çok orman içi mer'alarda otlattıkları saptanmıştır- Kayabaş, Ulucak ve Yasır köylerinde köy orta malı çayır-mer'a alanı bulunurken hiçbir işletmede özel çayır-mer'a alanı yoktur. 8) Anket yapılan işletmelerde küçükbaş hayvanların Nisan ayı sonunda veya Mayıs ayı başına mer'aya çıkarılıp, Kasım ayında mer'adan getirildikleri saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
-35- 7. SUMMARY This study was conducted to determine the problems on the -Forage crops production and range management in the villages of district Korkuteli of province Antalya. In the research, quest ionnnaires were applied in 10 farms from each village of.1.1 villages. The results of the study were summarised as following 1) 56.4 Y. of the farmers applied quest ionnnai re was from the old group of 20-50. Majority of the farmers have a primary scholl education. 10 '/. of the farmers was illiterate, 11.8 % literate, 73.6 '/. Primary scholl educated and“/. 4.6 high scholl educated. 2) It was determined that majority of the studied farms w -?.=:. included in the farm group with 0-50 da of land, ant \ rainfed agriculture was applied. 90 % of the farmer© studied in the village Büyükköy have a tractor while 10 ”/. of those in village kayabas have a tractor. 3) Wheat was a main crop in 89 V. of the farms studied. Barley was grown by 84.5 7. of the farmers studied. 4) It was determined that 55 % of ti... farmers studied raise the high-breed cattle, 100 "/. of the sheeps and goats in the farms studied were from the native races. 5) The results of the study showed that the farmers apply the dairy farming. 6) The majority of the farmers use the industrial fodder and straw for the feeding of their cattels. Sheeps and goats were feeded indoor only in the hard winter days. In those days, they were feeded with oilcake and straw.-36- 7) It was determined that the farmers applying the extensive animal husbandry graze their animal mainly in the -forest ranges. Three of the studied villages have a communal range. ît was determined that any of the farmers studied have not a private grazinol and. 8) It was determined that grazing the sheeps and goats on the grazingland starts at the end of April and continues untill the end of November.