A meta-analytical review of the relationship between total quality management practices and the operational performance of manufacturing companies
Toplam kalite yönetimi uygulamaları ve üretim şirketleri operasyonel performans arasındaki ilişki bir meta-analitik inceleme
  1. Tez No: 554533
  2. Yazar: YAKUBU MOHAMMED JIBRIL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA CAHİT UNGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: İşletme Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bizim gibi küresel bir toplumda, kalite algısının müşterilerin satın alma kararlarını büyük ölçüde etkilediği durumlarda küresel rekabet edebilirliği ve finansal büyümeyi sağlamak isteyen kuruluşlar acil olarak, kalite ve müşteri memnuniyetinde mükemmelliği garanti eden iş stratejileri benimsemelidirler. Üretim yönetimi literatürü bu tür beklentileri karşılayan çeşitli iş stratejilerine açıkça yer verse de, hiç şüphesiz Toplam Kalite Yönetimi'nin (TKY) bunlar arasındaki yeri çok farklıdır. TKY uygulamalarının operasyonel performans üzerindeki etkisine ilişkin bundan önceki çalışmalarda çelişkili bulgular elde edilmiştir. Bu çalışma, 1997 ve 2017 yılları arasında yayınlanan 21 çalışmanın meta-analitik incelemesi yoluyla, TKY uygulamaları (Baldrige Mükemmellik ödülünde ele alınan) ile imalat firmalarının operasyonel performansı arasında istatistiksel bir ilişki olasılığını araştırmayı amaçlamaktadır. Hem çevrimiçi hem de çevrimdışı veri tabanlarından titiz bir literatür taraması yoluyla elde edilen makaleler, bu analiz için özel olarak tasarlanmış spesifik ancak kapsamlı bir dahil etme / hariç tutma kriterlerine tabi tutulmuştur. Hunter ve Schmidt (2004) tarafından geliştirilen meta analizi kullanılarak, bütün TKY uygulamaları ile operasyonel performans arasında güçlü ve pozitif bir ilişki bulunmuştur. Ayrıca, herhangi bir etkiye sahip olmayan stratejik planlama ve orta etkiye sahip olan müşteri odaklılığı haricinde, diğer tüm TKY uygulamalarının (Üst Yönetim Liderliği, Bilgi ve Analiz, İnsan Kaynakları Yönetimi, ve Süreç Yönetimi) operasyonel performansla pozitif ilişkili olduğu ortaya konulmuştur. Heterojenlik testi sonuçları test edilen hipotezlerin neredeyse tamamının firma büyüklüğü, endüstri tipi ve coğrafi konum gibi moderatör değişkenlerden büyük ölçüde etkilendiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In a global society like ours where the perception of quality influences greatly the purchasing decisions of customers, organisations that seek to achieve global competitiveness and financial growth must as a matter of urgency, adopt business strategies that guarantee maximum performance excellence in quality and customer satisfaction. Although the operations management literature explicitly highlights business strategies with such prospects, Total Quality Management undoubtedly stands tall among the rest. Previous studies on the topic have however reported conflicting and ambiguous results regarding the effect of TQM implementation on operational performance. This study is therefore aimed at investigating the possibility of a statistical relationship between TQM practices (as captured in the Baldrige Excellence Framework) and the operational performance of manufacturing firms through the meta-analytical review of 21 studies published between 1997 and 2017. The study sample, obtained through a rigorous literature search of both online and offline databases, was subjected to a specific but extensive inclusion/exclusion criteria purposely designed for this analysis. Guided by the Hunter & Schmidt (2004) meta-analysis of correlation approach, the results of the study reveal a strong and positive relationship between aggregate TQM practices and operational performance. Furthermore, with the exception of Strategic planning that is non-significant and Customer focus that has a medium effect on operational performance, the other TQM constructs (Top Management Leadership, Information & Analysis, Human Resource Management and Process Management) are all positively related to operational performance. The test of heterogeneity also indicates that almost all the tested hypotheses were greatly influenced by the moderating variables; Firm size, Industry type, and Geographical location.