Economic development and the state: Industrial upgrading policies in Turkey, the case of Manisa
Ekonomik kalkınma ve devlet: Türkiye'de sanayide niteliksel sıçrama politikaları, Manisa örneği
- Tez No: 418010
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELVAN GÜLÖKSÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Siyasal Bilimler, Economics, Political Science
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Politika analizi alanında Yeni Kurumsalcılık devletin bütün sosyal grupların çıkarlarını uzlaştırarak ortak iyiyi gözeten politikalar izlediğini savunuyor. Ancak Manisa'da gerçekleştirilen saha çalışması ve politika belgelerinin incelenmesi neticesinde, Türkiye'de katma değeri daha yüksek alanlara geçiş anlamına gelen sanayide niteliksel sıçrama politikaları alanında bazı çıkar gruplarının, özellikle sermayedarların, kısa dönemli faydalarının devlet politikaları üzerinde belirleyici olduğunu, devletin sanayi politikalarını konut, finans, enerji gibi alanlardan daha öncelikli olarak ele almadığını ve ancak sanayide bir ihtiyaç ve tıkanma olduğu durumlarda gerekli müdahaleleri yaptığını iddia ediyorum. Ayrıca, Türkiye'nin mevcut altyapısal ve kültürel dinamiklerinin, katılımı ve yerinden yönetimi önceleyen yönetişim temelli yeni politikaların etkinliğini azalttığını söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
In the field of policy analysis, neoinstitutionalism suggests that state pursues policies through mediating contradictory benefits for common good of all social groups. Contrarily, I will argue from the field research in Manisa and policy document analysis that short-term benefits of certain groups, mostly capital groups, are determinant on state policies, and state does not prioritize industrial upgrading policies over other sectors like housing, finance, energy. If there is urgent need in industry, state makes necessary intervention occasionally. Besides, while there is absolute shift towards participation and subsidiarity mechanisms, Turkey's preexisting infrastructural and cultural dynamics challenges the efficiency of policies.