Barok, Klasik, Romantik ve Çağdaş dönemlerde viyola
Viola in the Baroque, Classical, Romantic and the Modern era
  1. Tez No: 73681
  2. Yazar: SİNE SEZER URMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. BETİL BAŞEĞMEZLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yaylı Çalgılar Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
ÖZET Viyola müzik tarihi içindeki süreklilik göstermeyen bir serüven yaşamış ve ancak Çağdaş Dönem bestecilerinin eserleri ile gerçek yerini bulmuştur. Barok dönemden itibaren Marais, Vivaldi, ve Bach gibi besteciler viyola da gamba için ilk eserlerini yazmışlar, ancak çok geçmeden günümüzdeki şeklini alan viyola, kemanın gölgesinde ikinci enstrüman olmaya mahkum olmuştur. Viyola için yazılan eserler gerek Klasik Dönem gerekse de Romantik dönemde oldukça azdır. Bu dönemlerdeki yetersiz repertuvarı çeşitli çalgılardan yapılmış uyarlamalar ile telafi edebiliyoruz. Orijinal eserlerin kısıtlı sayıda olması viyola repertuvarını fakirleştirmiş ve enstrümana gerekli önemin verilmesini engellemiştir. Ondokuzuncu yüzyılın sonlarından itibaren ve özellikle 20. yüzyılda viyola için daha fazla eser yazılmıştır. İlginç olan kısa Klasik Müzik geçmişi içinde Cumhuriyet Türkiye'sinde viyola için yazılmış dört konçerto bulunmaktadır. Bu tezde, viyola için yazılmış ve uyarlanmış eserlerin bestecilerinin kısa biyografilerinin ardından, seçilen eserlerin içerikleri ve teknik olarak form analizleri çözümlenmiştir. Sonuç olarak viyola çalıcılarına eserler hakkında aydınlatıcı ve teknik bilgiler verilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY The musical history of viola has been unstable and the instrument was in the middle register. It is not until the modern era that the instrument enjoyed a true and deserved popularity. In the Baroque era, first studies for a similar instrument than named viola da gamba were published by Marais, Vivaldi, and Bach. However, after the Baroque period the instrument was pushed into the shadow of the more popular violin. In the classical and romantic periods studies for the viola are scarce. The lack of original studies for the viola during these most proliferative periods of classical music unfortunately resulted in a poor repertoire of the instrument. We witness a dramatic proliferation of works for the viola in the modern period. English composers like Walton, and Bax wrote extensively for the viola and once again the instrument reached its long deserved position. It is also interesting to note that during the short history of classical music in the Republic of Turkey four concertos for the viola were written. This study is a compilation of works' written for the viola starting from the Baroque and ending with the modern period of classical music. A brief biography of the composers are initially given followed by a technical form analysis of their selected works for the viola.