Edirne ili konaklama işletmelerinde işgören motivasyonu ile verimlilik göstergelerinden iş doyumu arasındaki ilişki
The relationship between the employee motivation and job satisfaction as the productivity indicators in Edirne accomondation establishments
- Tez No: 418129
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL GÖNENÇ GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Girişimcilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Konaklama işletmelerinde hizmetten yararlanan müşteriler ile hizmeti karşılayan işgörenlerin, karşılıklı iletişim halinde olması nedeniyle işgörenler ve onların sahip oldukları motivasyon ile verimlilik arasındaki ilişki; iş doyumunun yadsınamaz bir sonucudur. Aynı zamanda konaklama işletmelerinin verimli çalışabilmeleri ve sektörde rekabet üstünlüğü sağlayabilmeleri; insan kaynaklarından daha etkin şekilde faydalanabilme kapasitelerine bağlı olmaktadır. Bu da işletmelerin insan odaklı yönetim anlayışına yönelmelerini zorunlu kılmaktadır. Çünkü konaklama işletmelerinde işgörenlerin işlerinden sağladıkları doyum hem hizmetin kalitesi hem de müşterinin memnuniyetini etkileyerek işletmenin genel başarısına ve sürekliliğine etki eden önemli bir faktör olmaktadır. Bu kapsam çerçevesinde ele alınan çalışmanın amacı; konaklama işletmelerinin değerli kaynağı olan işgörenlerin motivasyonunun sağlanmasında kullanılan özendirme araçlarının iş doyumuna ve dolayısıyla verimliliğe olan etkilerinin saptanmasıdır. Yapılan çalışmada ilk olarak motivasyon ve motivasyonda kullanılan özendirme araçları, verimlilik ve verimliliği etkileyen faktörler ile iş doyumu kavramları açıklanmıştır. Konu kapsamında Edirne'deki beş, dört, üç, iki, bir yıldızlı ve özel belgeli otellerdeki işgörenleri etkileyen motivasyon faktörlerinin iş doyumuna ne derece etki ettiği ve sonuç olarak işletme verimliliğine katkısı ele alınmıştır. Alan araştırmasının verilerinin toplanmasında anket yönteminden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Due to the customers who benefit from the service in accommodation establishments and employees who provide services are in mutual contact, the relationship between employees and their motivation with productivity is an undeniable result of job satisfaction. At the same time it depends on their capacity to more effectively utilize human resources in order to work efficiently and provide a competitive advantage in the industry in accommodation establishments. This makes it necessary to orient themselves to people-oriented management approach in the establishment. Because it affects the service quality and pleasure of customers in the accommodation establishments, the satisfaction of employees in their jobs is an important factor affecting the overall success and sustainability of the establishment. The aim of the study discussed in this context frame; is to determine the effects of incentive tools used for providing of motivation of the employees who are the valuable source of accommodation establishments on jobsatisfaction and where at productivity. In this study, first the motivation and incentive tools used in motivation, productivity and factors affecting productivity and jobsatisfaction conceps are explained.In the study, the effects of motivation factors affecting employees in the five, four, three, two, and one-star hotels and with special certificate on the job satisfaction and the contribution to establishment productivity are researched.